Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete masa

Este normal sa se opreasca bani pe tichetele de masa integral?
1. Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa:

Art. 6
Sumele reprezentand costul imprimatelor in cazul tichetelor de masa pe suport hartie, respectiv costul emiterii tichetelor de masa pe suport electronic, precum si costul suportului electronic sau al inlocuirii acestuia, contractate cu unitatea emitenta si primite de catre angajator, se suporta de catre angajatori din cheltuielile proprii.

Asadar, c/v tichetelor de masa este suportata de catre angajator si nu de catre salariat.

2. Tichetele de masa se includ in venitul baza de calcul al impozitului pe venit.
Tichetele de masa acordate potrivit legii nu se includ in baza de calcul al contributiilor sociale.

3. Este o nelegalitate sa se retina c/v bonurilor de masa din salariu.