Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bonurile de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bonurile de masa

este legal sau corect sa opresti contravaloarea bonurilor de masa din venitul net realizat de catre salariat ?

este prima data cand mi se intampla asa ceva, pe statul de plata!!!!

la angajare , am discutat de salariu de baza+bonuri de masa+bonusuri+gratuitati.....
1. Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa:

Art. 6
Sumele reprezentand costul imprimatelor in cazul tichetelor de masa pe suport hartie, respectiv costul emiterii tichetelor de masa pe suport electronic, precum si costul suportului electronic sau al inlocuirii acestuia, contractate cu unitatea emitenta si primite de catre angajator, se suporta de catre angajatori din cheltuielile proprii. ....

Asadar, c/v tichetelor de masa este suportata de catre angajator si nu de catre salariat.

2. Tichetele de masa se includ in venitul baza de calcul al impozitului pe venit.
Tichetele de masa acordate potrivit legii nu se includ in baza de calcul al contributiilor sociale.

Contravaloarea tichetelor de masa este inclusa in statul de salarii in scopul impozitarii. Calculul, retinerea si virarea impozitului pe salarii se va efectua de catre angajator , contravaloarea tichetelor de masa fiind impozitata prin cumulare cu celelate venituri de natura salariala realizate in luna in care sunt acordate.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic