avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Temei legal de anulare contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Temei legal de anulare contract individual de munca

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz:
- Salariatul a fost concediat in data de 24.08.20112, in baza art. 61, lit. "a" - Codul Muncii.
- In data de 17.09.2012 a fost reangajat (la aceaiasi societate), cu alt contract de munca, la solicitarea angajatului.
- In anul 2013 avem o Hotarare judecatoreasca de anulare a concedierii si de reintegrare .
Care este temeiul legal de incetare a celui de al II-lea contract de munca?
Cel mai recent răspuns: mottofreee , utilizator 22:50, 11 Martie 2017
Cel mai simplu ar fi ca persoana sa isi dea demisia si sa ramana angajat in baza hotararii judecatoresti. Avand in vedere ca un angajat nu poate avea 2 contracte cu norma intreaga la acelasi angajator, incetarea contractului poate fi facuta tot in baza hotararii judecatoresti.
Nu exista temei de anulare a celui de-al doilea c.i.m.

Acesta poate inceta:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
CIM poate inceta la cererea angajatulu (demisie art. 81/1) dar cu acordarea termenului de preaviz iar angajatorul poate renunta la termenul de preaviz (art.81/7) .
Angajatul doreste sa renunte la al doilea CIM ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Terminarea concediului de ingrijire copil mikitud mikitud buna ziua In situatia in care salariata nu doreste sa se mai intoarca la serviciu care este procedura de incetare a contractului si cu ce articol? Multumesc (vezi toată discuția)
Reangajare in urma concedierii abuzive (proces castigat ) rodica2001 rodica2001 Buna ziua ! As vrea sa stiu daca in urma unui proces de concediere abuziva,castigat ,la care printre altele am cerut si reangajarea ,sunt obligata sa ma intorc ... (vezi toată discuția)
Reintegrare in munca si demisie ulterioara Antimis Antimis Am fost demis [u]nemotivat,[/u] pe criteriul necorespondentei profesionale (art. 61 alin. d) din Codul Muncii). Contractul Individual de Munca a incetat pe 15 ... (vezi toată discuția)