Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Temei legal de anulare contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Temei legal de anulare contract individual de munca

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz:
- Salariatul a fost concediat in data de 24.08.20112, in baza art. 61, lit. "a" - Codul Muncii.
- In data de 17.09.2012 a fost reangajat (la aceaiasi societate), cu alt contract de munca, la solicitarea angajatului.
- In anul 2013 avem o Hotarare judecatoreasca de anulare a concedierii si de reintegrare .
Care este temeiul legal de incetare a celui de al II-lea contract de munca?
Cel mai simplu ar fi ca persoana sa isi dea demisia si sa ramana angajat in baza hotararii judecatoresti. Avand in vedere ca un angajat nu poate avea 2 contracte cu norma intreaga la acelasi angajator, incetarea contractului poate fi facuta tot in baza hotararii judecatoresti.
Nu exista temei de anulare a celui de-al doilea c.i.m.

Acesta poate inceta:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
CIM poate inceta la cererea angajatulu (demisie art. 81/1) dar cu acordarea termenului de preaviz iar angajatorul poate renunta la termenul de preaviz (art.81/7) .
Angajatul doreste sa renunte la al doilea CIM ?