Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC pentru copii nascuti in strainatate(UE)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC pentru copii nascuti in strainatate(UE)

Buna ziua! Daca puteti sa ma ajutati, va rog... muncesc in Romania de aproximativ 2 ani,si pe data de 1 mai voi naste. Am ales insa sa nasc in Spania, in curand intru in concediu prenatal. In acest caz, certificatul de nastere fiind din alta tara, voi mai putea obtine indemnizatia de crestere a copilului? Dar alocatia? Va multumesc!
Indemnizatia o veti obtine in baza adeverintei cu salariile realizate in cele 12 luni anterioare nasterii copilului, adeverinta eliberata de angajtor. Certificatul de nastere este doar un alt document din dosar. Este posibil doar sa va ceara traducerea si legalizarea certificatului de nastere.
Beneficiati de indemnizatie numai daca respectati si conditiile de mai jos :
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora. (art.12 alin.1 din OUG 111/2010)

Certificatul de nastere din Spania se transcrie la autoritatile romane.
[ link extern ] /
Va multumesc frumos!