avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

In iunie 2010 a inceput urmarirea penala asupra mea pentru ca tineam evidenta la niste societati care au beneficiat de subventii. In decembrie 2010 am fost depistat conducand auto cu o imbibatie alcoolica de peste 0.8 si in 2012 a inceput procesul , iar in 11.2012 a ramas definitiva o hotarare de 1 an si patru luni si doi ani de reabilitare. In 2013 a inceput procesul cu societatile carora le tineam evidenta, proces care nu stiu cand se va termina. Daca in martie 2016 am implinit 3ani si patru luni de cand a ramas hot def. si nu am fost reabilitat de drept. Am facut cerere de reabilitare la judecatorie si l-a al doilea termen s-a suspendat pana la finalizarea procesului cu subventiile. Daca procesul ala tine inca trei patru ani nu ma mai pot reabilita?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters103316 , utilizator 12:57, 12 Martie 2017
1. atentie, nu este vorba de instante civile deci ati plasat gresit intrebarea!
2. Va va reabilita doar daca in acel dosar veti fi gasit nevinovat. In caz contrar este vorba de aplicarea prevederilor art. 165 C.P.
In dosarul care este acum pe rol e vorba de o fapta efectuata inainte de asta pentru care am fost condamnat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei- reabilitare ContSters103316 ContSters103316 In iunie 2010 a inceput urmarirea penala asupra mea pentru ca tineam evidenta la niste societati care au beneficiat de subventii. In decembrie 2010 am fost ... (vezi toată discuția)
Reabilitare ionut214 ionut214 Buna ziua, In cazul unei pedepse de de 1 an si 3 luni cand intervine reabilitarea?Cand se va sterge din cazier definitiv?Pedeapsa a fost executata ... (vezi toată discuția)
Avand permisul anulat si am platit amenzile penale..pot aplica la sala si traseu? Tr4i4n Tr4i4n Buna ziua si va multumesc de ajutor anticipat, In anult 2018 luna a 3 am fost depistat conducand pentru a 2 oara cu permisul suspendat, am avut o suspendare la ... (vezi toată discuția)