Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vot paritar comitet executiv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vot paritar comitet executiv

La sedinta comitetului executiv,un membru din 5 a lipsit.Astfel pentru adoptarea de hotarari au ramas cei 4 prezenti,rezultatul fiind un vot paritar.Presedintele a votat si el,fiind prezent alaturi de ceilalti 3.Decizia e urgenta,trebuie luata dar nu pot cadea de comun acord.In acest caz ce se poate face? Mai poate face presedintele comitetului executiv diferenta?
Votul presedintelui este decisiv in cazul adoptarii hotararilor AG.
In CEx deciziile se iau cu majoritate de voturi 50%+1.
Ori trimit un membru din CEx la plimbare cu catelu' ori fac audio conferinta cu al 5 lea membru si se consemneaza in registrul de decizii modul in care s-a desfasurat votul.
Am inteles,problema e ca al 5 -lea membru nu comunica deloc.Tocmai de aceea a si lipsit,fiind sigur ca ne incurca.Probabil ultima solutie e inlaturarea lui din comitet
La ce va incurca ? de ce l ati ales daca stiati ca nu participa la sedinte ?
Poate fi eliminat numai cum a si fost ales, prin hotarare a adunarii generale, .