Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism

Buna seara,

Am si eu o problema, am cumparat un autoturism, contract de vanzare-cumparare reprezentatul de la acte auto a spus ca nu mai e necesara fisa de inmatriculare si evident nu am mai facut-o, am primit de la propietar cele 3 exemplare ale contractului de vanzare-cumparare stampilate ( am inteles ca stampila aia e reprezinta "certificatul fiscal" acum...) + o alta pagina de la directia taxe si impozite precum ca el a scos-o din evidenta si ca taxele sunt 0
In momentul in care am vrut sa o inscriu .. mi-au cerut fisa de inmatriculare semnata de fostul propietar + stampila de la el, doar ca.. acum nu mai dau de el
Cum pot sa rezolv aceasta problema ? care-i riscu sa nu mai pot circula cu masina , o am asa pe numele lui de 4 luni ...

Multumesc,

Marian Catrina

Termenul legal pentru finalizat procedura inmatriculat vehicul este de 30 de zile
Depasirea termenului,atrage aplicarea de amenda
La momentul tranzactionarii vehiculului,vanzatorul a completat rubrica speciala pe talon ?
Buna ziua

Nu, nu este instrainat in talon
Ma puteti ajuta, cu un sfat/răspuns?