avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare autoturism

Buna seara,

Am si eu o problema, am cumparat un autoturism, contract de vanzare-cumparare reprezentatul de la acte auto a spus ca nu mai e necesara fisa de inmatriculare si evident nu am mai facut-o, am primit de la propietar cele 3 exemplare ale contractului de vanzare-cumparare stampilate ( am inteles ca stampila aia e reprezinta "certificatul fiscal" acum...) + o alta pagina de la directia taxe si impozite precum ca el a scos-o din evidenta si ca taxele sunt 0
In momentul in care am vrut sa o inscriu .. mi-au cerut fisa de inmatriculare semnata de fostul propietar + stampila de la el, doar ca.. acum nu mai dau de el
Cum pot sa rezolv aceasta problema ? care-i riscu sa nu mai pot circula cu masina , o am asa pe numele lui de 4 luni ...

Multumesc,

Marian Catrina

Cel mai recent răspuns: mary199812 , utilizator 09:55, 13 Martie 2017
Termenul legal pentru finalizat procedura inmatriculat vehicul este de 30 de zile
Depasirea termenului,atrage aplicarea de amenda
La momentul tranzactionarii vehiculului,vanzatorul a completat rubrica speciala pe talon ?
Buna ziua

Nu, nu este instrainat in talon
Ma puteti ajuta, cu un sfat/răspuns?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! am cumparat o masina recent si m-am hotarat sa o vand la cateva zile cum procedez? silviu_ciovi silviu_ciovi Am cumparat o masina inscrisa in bucuresti...am facut actul de vanzare-cumparare cu propietaru + fisa de inmatriculare si cu ele sa dus la administratia de ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto fara inscriere pe noul proprietar Costy S Costy S Buna seara! Vreau sa vand o masina mai veche, iar noul proprietar nu vrea sa o inscrie pe numele lui ca sa nu plateasca timbrul de mediu. Eu vreau sa fac un ... (vezi toată discuția)
Radiere auto in vederea inmatricularii trafyctz trafyctz Buna ziua, astazi Sambata 23-03-2013 am vandut o masina care era pe numele meu. Am fost la cineva care se ocupa cu acte auto si mi-a facut decat actul de ... (vezi toată discuția)