avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Proces castigat, documente depuse in privinta ...
Discuție deschisă în Executare silită

Proces castigat, documente depuse in privinta returnarii banilor!!!

Buna seara,
In cursul anului 2013 am achizitionat o masina la care am achitat taxa de mediu(asa cred ca se numea in acea perioada).
Anul trecut am deschis o actiune in instanta pentru recuperarea sumei respective.
Castig procesul,castig recursul iar in 06.01.2017 depun comunicarea finala,extras de cont la finante pentru returnarea banilor.
Am inteles ca termenul legal de restituire este de 30-45 zile calendaristice,care evident au trecut deja.
Acum cei de la finante imi spun ca desi s-a depasit termenul,nu sunt bani in contul Fondului de Mediu si ca nu au de unde sa imi restituie.
Eu sunt decis sa pregatesc documentele pentru a le inainta unui executor in privinta initierii procedurii executarii silite.
Ce ma sfatuiti?
Am sanse sa-mi recuperez banii mai repede prin exectutarea silita?


Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: mariusvladut78 , utilizator 09:04, 12 Martie 2017
Da executarea silita este solutia
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces finalizat in vederea recuperarii taxei de mediu. mariusvladut78 mariusvladut78 Buna ziua, In cursul anului trecut am initiat un proces pe care de altfel l-am si castigat in vederea recuperarii taxei de mediu. In data de 06.01.2017 am ... (vezi toată discuția)
Taxa auto Petri14 Petri14 Buna Ziua! Am depus dosarul la Finate publice timisoara ptr recuperarea taxei(tin sa mentionez ca am castigat procesul cu statul) iar cei de acolo mi-au dat ... (vezi toată discuția)
Va rog, un sfat urgent - recuperare taxa mediu simona20cj simona20cj Buna ziua, Am recuperat taxa de mediu dupa 2 ani si jumatate prin proces, am depus actele le Finante, le-am dat numarul de cont pentru virarea sumei de ... (vezi toată discuția)