avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Va rog, un sfat urgent - RECUPERARE TAXA MEDIU
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Va rog, un sfat urgent - RECUPERARE TAXA MEDIU

Buna ziua,

Am recuperat taxa de mediu dupa 2 ani si jumatate prin proces, am depus actele le Finante, le-am dat numarul de cont pentru virarea sumei de bani. A trecut termenul legal de 45 de zile (a expirat in data de 10.07.2013) in care trebuiau sa-mi restituie banii, ma intorc la cei de la Finante si imi spun ca nu ei sunt de vina, fondul de mediu, prin Trezorerie nu are bani sa-mi plateasca si sa astept.
Va rog, din suflet, sa ma consiliati, ce sa fac in continuare?
Cel mai recent răspuns: ContSters66930 , utilizator 19:17, 6 August 2013
Nu sunteti singura. Aveti ideei cati bani a incasat statul de pe urma acestei taxe?
Mai aveti de asteptat pana va pot restitui banii.
Sper sa va ajute cei de pe forum, dar inapoierea banilor va fi muuult mai grea decat recuperarea lor de la stat.
puteti sa va adresati unui executor judecatoresc pentru executarea silita a sumei pe care sunt datori sa o plateasca.
Sau mai simplu , mergeti la ora 8,30 dimineata , asteptati sa se deschida ghiseul si este posibil sa aiba atunci bani , ca altfel pe la ora 9 spun ca nu mai au ..., asa functuineaza din pacate.
Ma tem ca acesti bani sunt aprobati doar sub anumite conditii.. degeaba se duce la prima ora... dar poate incerca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto (proces finalizat - problema de restituire a banilor) problem87 problem87 Buna seara, Ca orice cetatean de rand mi-am achitat taxa de poluare . (2 masini/ 6500lei ) Am dat in judecata, am castigat, evident. Acum e acum.. am ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa auto 2010? StillS StillS Buna ziua,am si eu o nelamurire si as dori cateva sfaturi din partea celor care se pricep mai bine la chestiuni din astea.Am cumparat recent o masina pe care ... (vezi toată discuția)
Proces castigat, documente depuse in privinta returnarii banilor!!! mariusvladut78 mariusvladut78 Buna seara, In cursul anului 2013 am achizitionat o masina la care am achitat taxa de mediu(asa cred ca se numea in acea perioada). Anul trecut am deschis o ... (vezi toată discuția)