avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca faptele penale din Germania au legatura cu Romania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca faptele penale din Germania au legatura cu Romania

Am facut 2 abonamente la 2 telefoane in germania in valuare de 3000 de euro . nu am platit abonamentul cateva luni si am fost dat in judecata in germania .nu mam prezentat la proces si am fost dat iar in judecata .vreau sa stiu daca mi se emite un mandat de arestare in germania este valabil si in romania?pentru aceasta fapta?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 13:26, 12 Martie 2017
Nu e clar dacă fapta constituie infracțiune.
E judecata civila sau penala?
Penal proces penal
Se poate emite mandat european de extradare pentru tot felul de gainarii, de ex. cineva a fost extradat european pentru furtul unui purcelus.
In caz de condamnare cu executare in urma unui proces penal se poate emite mandat european.
Dar este posibil sa va fie aplicata o pedeapsa cu suspendare.
Incercati sa va interesati de caz.

Cu purcelusul intre ce state a fost?
Nu stiu intre ce state a fost, in orice caz cu mandat de arestare european. Sursa: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mandat european sorinabeica sorinabeica Buna seara imi poate explica si mie cineva ce inseamna mandat european de expulzare se face referire doar la tarile uniunii europene sau la toate ... (vezi toată discuția)
Urmarire in comunitate stiffmeis stiffmeis Ziua buna. Ajutati-ma va rog in privinta urmatoarei informatii: In cazul unei pedepse definitive de 18 luni cu executare din care 12 erau dintr-o alta pedeapsa ... (vezi toată discuția)
Mandat european de arestare gabitzu1ro gabitzu1ro Intrebarea este: sa dat ordonanta de arest preventiv 24 ore dupa expirarea celor 24 ore sa dat in Setinta penala retinere in arest 5 zile.,pana la comunicarea ... (vezi toată discuția)