Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Indemnizatie de dispozitiv
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Indemnizatie de dispozitiv

Cine beneficiaza de aceasta indemnizatie?Exemplu la o institutie publica locala s-a dat dispozitie ca beneficiaza doar functionarii publici,de un spor de 25% la salariul de baza ,cei contractuali nu.Stie cineva cui se da aceasta indemnizatie si de ce nu se aplica la contractuali?Va multumesc.
Nu exista cadru legal pentru acordarea acestui spor pentru personalul din administratia publica locala... majoritatea primariilor care l-au acordat l-au dat inapoi in urma deciziilor Curtii de Conturi, desi sunt cateva care au castigat acest spor in instanta.
Exista o Decizie a Curtii Constitutionale 794/2016,mai multe Hotarari ale instantelor ,ultima la Focsani,doar Curtea de Conturi nu e stat in stat.
Asa este. Deciziile CC sunt obligatoriu de aplicat. Din pacate multi refuza acest lucru. In definitiv nu vad cum se poate ajunge la o salarizare unica pe tara din moment ce unii iau spor de dispozitiv, de confidentialitate ori de secret de serviciu, iar altii nu. Din moment ce ne desfasuram activitatea in aceleasi conditii care e explicatia logica nu inteleg. In timp ce unii isi iau salariul marit, altii trebuie sa se impace cu ideea ca e bine ca au de lucru pe bani putini. E anormal, dar cine sa studieze acest fapt?