Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua, as dori sa ma lamuriti intr-o problema:este vorba despre un apartament dezbatut in succesiune de mine si fratele meu si sotia supravietuitoare a tatalui meu. Mentionez ca atat noi doi , cat si sotia tatalui meu am cerut in instanta sa primim acest apartament in natura, cu obligativitatea de a plati o sulta catre sotia tatalui meu. Intrebarea este daca aceasta sulta se poate plati esalonat????
Multumesc!
Doar dacă va înțelegeți se poate plati eșalonat.
Exista posibilitatea de a plati esalonat sulta, sa se precizeze modalitatea de plata in actul de partaj voluntar.
Buna ziua,
Inteleg ca s-a ajuns LA INSTANTA! Daca in instanta s-a solicitat plata esalonat a sultei si instanta a admis-o atunci DA se poate plati esalonat.
In caz contrar doar cu acordul celei ce urmeaza a primi sulta!
Depinde de ce se solicita, ce se admite, care e situatia locativa a partilor, putere financiara etc.
Da s-a ajuns in instanta! Ceea ce ma intereseaza este daca exista vreun temei legal, prin care sotia tatalui meu poate solicita plata sultei esalonat intrucat poate invoca pensia mica! Eu nu sunt de acord cu plata esalonata!