avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pentru o societate lichidata judiciar,cine emite ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pentru o societate lichidata judiciar,cine emite adeverinte pt.grupa II-a de munca


Buna ziua.
-In perioada 09.03.1982-30.11.1997 am lucrat in sistemul I.L.F. intr-o funcţie tehnică,unitatea avind si fermă proprie de productie,grupa de munca fiind a III-a.
-In nov.1997 unitatea a fost lichidată judiciar,intreg personalul de atunci intrind in somaj.
-In nov.2000,M.M.P.S. prin scrisoarea către Ministerul Agriculturii şi Alimentaţiei care poartă numărul 382 M .B. din 8.11.2000, recunoaşte şi stabileşte incadrarea in grupa II-a de muncă a unor categorii profesionale,care nu erau nominalizate in Anexa 2 a Ordinului 50/1990 şi nici in Scrisoarea nr.155/MB/31.03.1998.
-Personal mă incadrez la poziţia 178 aliniatul -h- din Scrisoarea 382 MB/2000.
Aş dori să ştiu cine este abilitat să elibereze o adeverinţă de vechime cu incadrare in grupa a II-a, conform actului normativ sus menţionat(resp. Scrisoarea 382 MB/8.11.2000) avind in vedere că:
-unitatea a fost lichidată judiciar.
-arhiva este la dispoziţia lichidatorului judiciar,care consultat fiind in această privinţă, precizează că nu poate să elibereze astfel de adeverinţe. Precizez ca in aceasta situatie cu a mea se afla mai multi fosti colegi.
V-as ruga sa aveti amabilitatea...
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:02, 16 Septembrie 2009
Buna seara.
ORDINUL nr.590 din 15 sep.2008 Stabileste procedura si modul de intocmire si eliberare a adeverintelor prin care se atesta activitatea desfasurata in grupe de munca superioare.
In principiu se slibereaza de angajatori sau detinatorii arhivelor acestora.
Avind in vedere ca ati lucrat la I.L.F. studiati si Legea nr.44/2006 are precizari suplimentare.
Numai bine.
In primul rand, o Scrisoare a Ministerului Muncii nu este act normativ. Daca aceasta a fost, insa, comunicata caselor teritoriale de pensii, este opozabila acestora si sunt obligate sa tina cont de ea.
Adeverinta trebuie sa v-o elibereze lichidatorul. Daca nu stie ce trebuie sa faca, sa-si intrebe colegii, multi lichidatori au eliberat asemenea adeverinte.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere adeverinta gr a ii-a de munca - activitate in agricultura NOVICELE_1 NOVICELE_1 BUna ziua, Am lucrat ca laborant intr-un siloz de cereale si am o adeverinta eliberata in 2003 cu grupa aII-a cf Ordin 50/1990 anexa 2 pct 18 in procent ... (vezi toată discuția)
Adeverinta eliberata cu cerintele cnpas Monica H. Monica H. are cineva cum sa ma ajute cu cateva scrisori??? casa de pensii a trimis o adresa in care cere eliberarea unei adeverinte de grupa in conformitate cu ... (vezi toată discuția)
Incadrarea in grupa a ii de munca, in procent de 70% din timpul efectiv lucrat ramona_moraru ramona_moraru Buna ziua. In perioada 01.11.1968-01.06.1990 mama mea a fost tehnician veterinar la o Circumscriptie veterinara. A solicitat Directiei pentru Agricultura ... (vezi toată discuția)