Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

As dori sa stiu si eu daca se poate in cazul unui divort in care una din parti nu este de acord cu acest divort, nu sunt copii in casatorie, nici alte bunuri de partajat, cat timp ar dura un divort si cat ar fi costurile.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
In cazul in care sotii nu cad de acord , de niciun fel , asupra efectelor divortului (motivele invocate in vederea desfacerii casatoriei , partajarea bunurilor comune ) durata acestuia va fi mai mare.

Din punctul de vedere al duratei , cea mai avantajoasa e desfacerea casatoriei de comun acord , instanta de judecata fixand , in sedinta publica , un termen de doua luni .Ulterior , va verifica daca sotii staruie in vederea desfacerii casatoriei , va lua act de acordul lor , si-l va mentiona intr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila ( numai contestatia in anulare poate fi exercitata , in cazurile limitativ prevazute de lege ).

Partajul poate fi unul notarial sau unul realizat prin acordul fostilor soti .

In caz de imposibilitate a uzarii de aceasta modalitate a desfacerii casatoriei , intrucat existe divergente (desi , cata vreme o relatie e finalizata , din punct de vedere afectiv , procedura insasi nu prea are atata insemnatate), culpa exclusiva a unuia dintre soti poate fi retinuta.Succes.
;)
distinsa colega Ioana,
in anumite cazuri ,chiar daca relatia afectiva nu mai este de actualitate,pot exista si alte criterii pentru care sa nu existe consens...(ex interes pecuniar)
@ynnocenta...de dimineata fiind , nu m-am gandit asa departe , insa aveti perfecta dreptate .motivatiile fiecaruia sunt diverse :)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Distinsa colega Ioana ,practica si precedentele ne invata ,ca se poate si se poarta..