avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1328 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie cadru didactic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie cadru didactic

Eu sunt cadru didactic si in invatamant se poate iesi la pensie doar la 1 septembrie. Sunt nascuta pe 03/12/1956 si am 35 ani vechime din care 8 ani Gr II. Din motive personale as dori sa-mi depun dosarul de pensionare pe 5/05/2017 dar nu se poate decat cu acordul inspectoratului.Ce pot sa fac daca inspectoratul nu-mi da acordul? Care sunt optiunile legale?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:17, 17 Martie 2017
Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
Singura solutie este sa va dati demisia sau sa solicitati incetrea c.i.m. cu acordul partilor, dupa care sa va depuneti dosarul pentru pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie cadru didactic gru gru Eu sunt cadru didactic si in invatamant se poate iesi la pensie doar la 1 septembrie. Sunt nascuta pe 03/12/1956 si am 35 ani vechime din care 8 ani Gr ... (vezi toată discuția)
Lucru dupa pensionarea limita varsta. Mihai53 Mihai53 Buna ziua, Pentru sotia mea, care este cadru didactic suplinitor gr II cu contract de munca pe perioada determinata ( 01 septembrie 2016- 31 august 2017) ma ... (vezi toată discuția)
Pensionare cadru didactic la limita de varsta 2014 andreeamoto andreeamoto Buna seara! Sunt cadru didactic si am implinit varsta standard de pensionare, respectiv 59 ani si 11 luni, pe 4 septembrie 2014, indeplinind toate conditiile ... (vezi toată discuția)