Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie cadru didactic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie cadru didactic

Eu sunt cadru didactic si in invatamant se poate iesi la pensie doar la 1 septembrie. Sunt nascuta pe 03/12/1956 si am 35 ani vechime din care 8 ani Gr II. Din motive personale as dori sa-mi depun dosarul de pensionare pe 5/05/2017 dar nu se poate decat cu acordul inspectoratului.Ce pot sa fac daca inspectoratul nu-mi da acordul? Care sunt optiunile legale?
Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
Singura solutie este sa va dati demisia sau sa solicitati incetrea c.i.m. cu acordul partilor, dupa care sa va depuneti dosarul pentru pensionare.