Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua! Ma numesc Ionita Paulica si va prezint urmatoarele: Anul trecut am intocmit actele de succesiune dupa decesul tatalui meu. Am optat pentru varianta 1/4 din masa succesorala - mama mea si 3/4 din masa succesorala pentru mine fiica decedatului (mentionez ca singura mostenitoare). Intrebarea mea este urmatoarea: pot schimba actul pentru a ceda totul in favoarea mamei mele... si daca da, cum trebuie sa procedez? Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra. O zi buna!
Puteti vinde mamei cota dumneavoastra, nu puteti modifica certificatul de mostenitor
Buna ziua,
Veti putea DONA partea dumneavoastra mamei dar sa reveniti la succesiune, NU!
"am optat pentru varianta.." :)))
Potrivit Codului civil, era singura. Alta nu mai e. Asa se impart mostenirile intre mame si copii.
II faceti mamei o donatie pe cota dvs de 3/4 din masa succesorala.