Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere cu activitate pe cod caen 7112
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere cu activitate pe cod caen 7112

Activitatea de cod caen 7112 respectiv de inginerie si consultanta tehnica legata de acestea, se incadreaza la microintreprindere?
Concret se executa oferte de pret financiare si documentatiii economice(devize de lucrari) care apoi se predau beneficiarului.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
george-neagu, moderator
e consultanta pura...
stela chelner a scris:

Activitatea de cod caen 7112 respectiv de inginerie si consultanta tehnica legata de acestea, se incadreaza la microintreprindere?
Concret se executa oferte de pret financiare si documentatiii economice(devize de lucrari) care apoi se predau beneficiarului.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Dar in situatia in care, pe acelasi cod 7112 se intocmesc proiecte de inginerie ( toate proiectele necesare unei contructii industrial-rezistenta, electrice, sanitare, fundatii...etc)- mai este consultant?

Sau acesta societate se incadreaza la microintreprindere , pt anii 2016, 2017??

Va multumesc mult
daca oferiti numai consultanta ...si pondrea din venituri pe 2016 si 2017 nu depaseste 80% din venituri facturate sunteti platitor de impozit pe profit 16% ,,,din 2018 nu mai conteaza veti fi platitor de impozit micro 1% daca aveti salariati cu norma intreaga 8 ore sau 3% daca nu aveti salariati