avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri-cota fiecarui mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri-cota fiecarui mostenitor

buna ziua unchiul meu a decedat,ca mostenitori sunt fratele unchiului decedat si trei nepoti,un nepot este botezat de catre unchiul decedat. va rog sa-mi spuneti ce cota are fiecare din mostenitori. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 11:34, 25 Aprilie 2010
V-au trebuit 6 luni ca sa raspundeti la o amarata de intrebare (eu am intrebat in septembrie 2009 si dvs. ati raspuns in aprilie 2010) si ...tot in doru' Lelii.

Mai citi odata intrebarea.

Unchiul decedat a avut un singur frate ?
Atunci inseamna ca cei trei nepoti sunt frati intre ei? Adica sunt toti copii ai aceluiasi frate al unchiului?
Sau unchiul a avut mai multi frati si atunci nepotii despre care vorbiti sunt veri?

Cum sa va calculam cote daca nu intelegeti sa ne lamuriri si pe noi despre ce vorbiti?

Si ce treaba are botezul cu inmormantarea?
Sfinte Dumnezeule!! Ati auzit dvs. sa nu fi cules cineva o mostenire pentru ca nu era ...botezat!?

Ultima modificare: Duminică, 25 Aprilie 2010
romascanu, moderator
Este simplu,
1/2 din avere ia fratele, iar 1/2 iau cei trei copii ai fratelui decedat,
care vin la mostenire in locul tatalui lor.
Aceasta varianta este valabila daca nu mai sunt si alti mostenitori,
adica parinti sau sot supravietuitor.
Daca sunt doar acestia
aceasta este solutia.
Raspunsul dvs. este valabil numai daca mortul a avut un doi frati dintre care unul in viata si unul mort (care a lasat trei copii).

Dar nimic din cele scrise aici nu ma lasa sa ghicesc acest lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unchi decedat ContSters51645 ContSters51645 Am un unchi care a decedat acum cateva zile. Suntem 5 nepoti si sora lui. Cine mosteneste averea? Sora decedatului primeste tot sau se imparte si nepotilor? ... (vezi toată discuția)
Succesiune /informatii bluesky1 bluesky1 este vorba despre o situatie mai complicata: fratele mamei a murit acum cativa ani, in urma lui a ramas sotia lui ( nu s -a facut succesiune dupa el), anul ... (vezi toată discuția)
Unchiul si/sau verisorul? koko2010 koko2010 Va rog un raspuns. Cum se face succesiunea in cazul in care decedatul nu mai are ca rude in viata decat 2 persoane aflate in cea de.a patra categorie de ... (vezi toată discuția)