Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social cu valoarea unui teren agricol
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social cu valoarea unui teren agricol

Mai trebuie sa trec pe la notar daca vreau sa majorez capitalul social al srl-ului meu cu valoarea unui teren agricol? L-am evaluat si n-as mai trece pe la notar ca imi ia 2% din valoarea lui.

Multumesc
Procedurile privind modalitatea de aportare in natura care contribuie la majorarea capitalului social sunt reglementate de art.210 si urmatoarele, din Legea nr.31/1990, cu modificarile si completarile ulterioare. Inregistrarea majorarii de capital social se face la ORC, pe baza prezentarii documentelor solicitate de aceasta institutie.