Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda de viteza in depasire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda de viteza in depasire

Buna ziua,

Am fost amendat pentru depasirea vitezei legale cand am depasit un alt autoturism.
Aparatul radar era unul de tip mobil si venea din contrasens, la aproximativ 100 m in fata mea.
Am auzit de cazuri in care Procesul Verbal a fost anulat datorita faptului ca au fost mai multe masini in inregistrare.

Este posibil sa am sanse de anulare pentru acest motiv?

Va multumesc.
Politia va prezenta ca proba tot filmul. Faptul ca erati in depasire nu prea va ajuta.

Intr-adevar stiti ceva, radarul nu afiseaza decit cea mai mare viteza depistata, dar, pentru ca pe film se va vedea clar manevra de depasire, credeti ca viteza cea mai mare afisata se va considera a celui depasit ?

Nu spun ca nu ati avea nici o sansa, dar trebuie sa demonstrati asta in fata judecatorului, sa reiasa ca exista altcineva in mod sigur care avea viteza respectiva, foarte mare. Daca sunteti sigur ca nu ati fost in culpa, faceti plingere contraventionala si asteptati sa va vina de la judecatorie proba video, cind o va trimite politia.

Daca vreti sa vedeti cum arata un caz de masini surprinse in acelasi moment, uitati-va la un subiect cu o zi mai vechi pe forum si studiati inregistrarea, mai ales ca e facuta noaptea, in bezna totala, cum spune domnul in cauza. Acolo e loc de interpretare.

www.avocatnet.ro/content/for...
latka, moderator