Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bonurile de masa intra la baza de calcul a concediului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bonurile de masa intra la baza de calcul a concediului de risc maternal?

Buna ziua !

Doresc sa aflu daca bonurile/tichetele de masa intra la baza de calcul a concediului de risc maternal. cei de la firma la care lucrez afirma ca nu, desi acestea sunt stipulate in contract
Tichetele de masa nu intra in baza de calcul a indemnizatiilor pentru concedii medicale deoarece valoarea acestora nu face parte din baza de calcul a contributiei de 0,85% pentru concedii si indemnizatii, contributie pe care o plateste angajatorul, conform legii.

OUG nr. 158/2005:

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

Codul fiscal:

ART. 142 - Venituri din salarii și venituri asimilate salariilor care nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale

Nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale următoarele:

r) tichetele de masă, voucherele de vacanță, tichetele cadou și tichetele de creșă, acordate potrivit legii; ....