Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retroactivitatea OUG 46/2009
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retroactivitatea OUG 46/2009

Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati. In cazul art. 1, alin. 10 din OUG 46/2009 se poate vorbi de retroactivitatea acestuia. Din punctul meu de vedere din cuprinsul textului "Majorari de intarziere in cazul contribuabililor pentru care s-a pronuntat o hotarare de dizolvare" rezulta ca acest articol este valabil si pentru societatile pentru care s-a pronuntat o astfel de hotarare inainte de aparitia respectivei ordonante. Dumneavoastra ce parere aveti?
Nu retroactiveaza.
OUG nr. 46/2009 privind imbunatatirea procedurilor fiscale si diminuarea evaziunii fiscale a fost publicata in M.Of.Partea I nr.347/25 mai 2009.
Se prevede expres data intrarii in vigoare in textul actului normativ:
Art. VIII
Prevederile prezentei ordonante de urgenta intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

"Textul" citat de dvs. de la art.1 alin.10 pct.10 din OUG nr.46/2009 reprezinta titlul articolului 122^2, reglementarea efectiva se realizeaza prin textul de la alin.(1) si (2) ale art. respectiv. Pentru clarificare, redau continutul intregului articol nou introdus:

10. Dupa articolul 122^1 se introduce un nou articol, articolul 122^2, cu urmatorul cuprins:
"ARTICOLUL 122^2
Majorari de intarziere in cazul contribuabililor pentru care s-a pronuntat o hotarare de dizolvare
(1) Pentru creantele fiscale nascute anterior sau ulterior datei inregistrarii hotararii de dizolvare a contribuabilului la registrul comertului, incepand cu aceasta data nu se mai datoreaza si nu se calculeaza majorari de intarziere.
(2) In cazul in care prin hotarare judecatoreasea irevocabila a fost desfiintat actul care a stat la baza inregistrarii dizolvarii, se calculeaza majorari de intarziere intre data inregistrarii la registrul comertului a actelor de dizolvare si data ramanerii irevocabile a hotararii de desfiintare."
Multumesc pentru raspuns. Cred insa ca este interpretabil textul acelui articol. Verbul "s-a pronuntat" fiind la trecut nu are cum sa descrie o situatie prezenta sau una viitoare. NU inteleg cum de la data intrarii in vigoare a ordonantei pot face precizari la o situatie trecuta. Eu inteleg asa: incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante in cazul contribuabililor pentru care s-a pronuntat (deja) o hotarare de dizolvare (aceasta deci exista la data intrarii in vigoare a ordonantei) pentru creantele fiscale.... NU asa suna gramatical?
valeriugreceanu a scris:

Multumesc pentru raspuns. Cred insa ca este interpretabil textul acelui articol. Verbul "s-a pronuntat" fiind la trecut nu are cum sa descrie o situatie prezenta sau una viitoare. NU inteleg cum de la data intrarii in vigoare a ordonantei pot face precizari la o situatie trecuta. Eu inteleg asa: incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante in cazul contribuabililor pentru care s-a pronuntat (deja) o hotarare de dizolvare (aceasta deci exista la data intrarii in vigoare a ordonantei) pentru creantele fiscale.... NU asa suna gramatical?

Debitorul care nu respecta prevederile legii privind nerespectarea unei Sentinte Comerciale combinat cu prevederile O.U.G nr.46/2009 intra sub incidenta prevederilor Codului de Procedura Penala si Codului Penal la cererea expresa a creditorilor conform puterii lucrului judecat .
Efectele legii nu au nici o legatura cu data intrarii in insolventa (avand in vedere durata acestei proceduri in baza legii anterioare .
Unde-i LEGE ...NU-I TOCMEALA .
Legile se aplica NU se interpreteaza !
MUltumesc dar nu am inteles legatura cu debitorul. Eu caut sa vad cum se aplica corect acel articol din OUG 46/2009, respectiv art. 1 alin. 10. Raman la parerea mea ca este valabil pentru societatile pentru care a fost deja pronuntata o hotarare de dizolvare la data intrarii in vigoare a respectivei ordonante de urgenta. Gandim la rece nu?
valeriugreceanu a scris:

MUltumesc dar nu am inteles legatura cu debitorul. Eu caut sa vad cum se aplica corect acel articol din OUG 46/2009, respectiv art. 1 alin. 10. Raman la parerea mea ca este valabil pentru societatile pentru care a fost deja pronuntata o hotarare de dizolvare la data intrarii in vigoare a respectivei ordonante de urgenta. Gandim la rece nu?

Exact la acelasi fapt m-am referit si eu in comentariul de mai sus.
-La Sentinta comerciala irevocabila -privind insolventa unei firme -care nu a fost respectata de catre debitor in termen de 15 zile de la data radierii din ORC. in temeiul puterii lucrului judecat .
Consecintele urmatoare pot sa apara in acest caz .
Raspunderea juridica o suporta si lichidatorul judiciar -in cazul in care nu a efectuat demersurile de executare silita fata de debitorul nominalizat in Sentinta Comerciala irevocabila.
A-ti solicitat o "parere"cu privire la incidenta legii.
Dv. apreciati textul de lege in forma interpretativa.
Din cate stiu eu,legea se aplica -nu se lasa interpretata -.
Orice lege poate fi combinata / coroborata -cu dispozitii care pot sa ofere o solutie a spetei-asa da....=D>=D> (in rest orice incadrare juridica in forma scrisa se aplica asa cum a fost formulata -fara interpretari)
Consultati un avocat pentru amanunte si un sfat profesionist .

Succes !

cu respect si consideratie,
rodica_post