Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Injurii si calomnie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Injurii si calomnie

Buna ziua,
As vrea sa stiu ce as putea sa fac daca un coleg de serviciu prolifereaza la adresa mea, de regula in lipsa mea, fel de fel de injurii si ma calomniaza fata de ceilalti colegi? Pot deschide actiune in instanta sau care este calea de a-mi apara onoarea si demnitatea. Mentionez ca toatea astea se intampla intr-o scoala.
Multumesc!
Da, la instanta civila.
Va multumesc pentru raspuns! Pot cere daune morale sau este o pedeapsa administrativa pentru faptuitor? (nu stiu daca m-am exprimat corect in termeni juridici!)
Puteti cere daune morale pentru prejudiciul nepatrimonial cauzat.
Va multumesc mult!