Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dublă cetățenie.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dublă cetățenie.

Bună ziua,
Sunt cetățean al Republicii Moldova cu dublă cetățenie (am doar certificatul de naștere românesc) și vreau să-mi fac pașaport românesc, dar pentru asta am nevoie de dovada de cetățenie, iar eu nu o am. Actele au fost făcute de tatăl meu care e cetățean român (cu dublă cetățenie). Cum aș putea face rost de dovada de cetățenie?
Mulțumesc mult.
O zi frumoasă!
Copilul nascut dintr-un cetatean roman este cetatean roman, prin nastere. Asta presupune faptul ca tatal dvs. sa fi fost cetatean roman la data nasterii dvs.
tgeorgescu, utilizator
În cazul în care a redobândit cetățenia mai târziu, ce se poate face?
Mulțumesc.
Daca erati minor in acel moment trebuie sa dovediti ca ati fost trecut pe decizia de primire a cetateniei romane a tatalui dvs.
Adică cu dovada tatălui meu de cetățenie?
Daca el a cerut si primit cetatenia si pentru copiii lui minori, atunci sunteti cetatean roman. Daca nu, nu. Cineva ori are cetatenia romana, ori n-o are, situatii intermediare nu exista. Daca nu ati primit cetatenia romana prin nastere si nu ati cerut-o personal sau parintii dvs. in numele dvs., nu sunteti cetatean roman.