Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Un tânăr diavol:
- Cum ai reusit sa trimiti în iad atâtea suflete ?
Bătrânul diavol:
- Prin frică !
Cel tânăr:
- Bravo! De ce le era frică ? Război ? Foamete ?
Bătrânul:
- Nu ... De o boală !
Cel tânăr:
- Cum s-au îmbolnăvit ? Erau pe moarte ? Nu a existat niciun leac ?
Bătrânul:
... s-au îmbolnăvit. Au murit. Desi exista un leac ...
Cel tânăr:
- Nu înțeleg ...
Bătrânul:
- Au crezut, gresit, că singurul lucru pe care trebuie să-l păstreze cu tot prețul este Viata !
Nu s-au mai îmbrățișat .... Nu s-au mai salutat ... S-au îndepărtat, tot mai mult, unul de celălalt ! Au renunțat la toate contactele umane ... La tot ce este uman ! Apoi au rămas fără bani, cand si-au pierdut locul de muncă. Dar au ales, mereu, să se teamă pentru viața lor chiar dacă nu mai aveau nici măcar pâine pentru masa. Au crezut tot ce-au auzit, au citit ziare și au crezut orbește tot ce au citit. Au renunțat incet, incet, la libertatea lor. Nu au mai plecat de acasă. Nu au mai plecat nicăieri. Nu și-au mai vizitat nici, rudele, nici prietenii.
Lumea s-a transformat incet si sigur, într-un mare lagăr de concentrare, cu prizonieri voluntari.
Au acceptat totul !
Doar pentru a supraviețui unei alte zile mizerabile ...
Nu au mai trăit, au murit, putin cate putin în fiecare zi !
A fost destul de ușor să le iau sufletele mizerabile ...
Sursa: C. S. Lewis - Sfaturile unui diavol bătrân către unul mai tânăr. 1941
Tara mea … romanii mei
-Tu de unde esti, ma intreaba un strain.
-Din România, îi raspund.
-Mda zice, nomazi, hoţi, tigani, criminali, femei uşoare ...
-Mă scuzi, îl întreb .... tu esti cumva nomad, hoţ, criminal ... mergi la femei ?
-Cine, eu ... eu ? Nuuu, raspunde ofensat , ... de ce spui asta ?
Dacă ti-ar fi plăcut istoria, m-ai fi identificat în Burebista, Decebal, Mircea, Vlad, Mihai, Antonescu ...
Dacă ţi-ar fi plăcut sportul, m-ai fi identificat în Nadia Comaneci, Gică Hagi, Ilie Năstase, Simona Halep, Ion Ţiriac ...
Dacă ai fi cochetat cu arta muzicii, m-ai fi recunoscut intr-un Ciprian Porumbescu, George Enescu, Gheorghe Zamfir ...
Dacă ai fi stiut ce-nseamnă filozof, m-ai fi-ntrebat de Eliade, Cioran, Nicolae Iorga ...
Dacă ai fi fost pasionat de sculptură, vorbeam de marele Brâncuşi ...
Dacă stiinţa te-ar fi făcut curios, ai fi auzit de Paulescu şi Aslan, de Babeş sau Poenaru...
Dacă ai ști că românul Vlaicu ti-a dat brânci să zbori, sau Coandă, tot român, ti-a pus reacția pe avion, ai fi surprins, asa-i ?
Dacă ai fi fost turist in România, am fi vorbit de Marea Neagră, Munţii Carpaţi, Delta Dunării, Mănăstiri si Biserici. Despre Castelul Dracula, lacuri şi cascade, Monumente Istorice si Arhitecturi ...
Despre Casa Poporului. Palatul Culturii sau Peleş. Istorie, tradiţii, porturi și obiceiuri. Am fi împărtășite toate frumuseţile şi minunăţiile ei ...
Dacă ai fi fost mai interesat de ţara mea, ai fi aflat c-am avut Regi și Regine, iar pe scenele lumii au urcat oameni de cultură, teatru si film. Scriitori, poeţi, actori și muzicieni. Ai fi fost surprins să afli câte patrimonii UNESCO deține și câte locuri pitoreşti ți-ar fi tăiat răsuflarea ...
Dar tu, dragă străine, tu, nu știi nimic din toate astea. Nu ești nimic din toate astea.
Nu știi nimic de România mea. Nu știi nimic de pământul istoriei mele. Nu știi nimic de oamenii lui.
Ești doar un ignorant. Atât !
Și, probabil, iţi place să vezi doar ceea ce eşti !... în suflet !
De aici vin eu ... aceasta este ţara mea ... pământul meu de unde de generații întregi ne tragem seva ... acest pământ plătit atat de scump de străbunii noștri chiar cu sângele lor..."
Aceasta este ţara de unde vin eu și pe care o iubesc !
Text preluat, merită citit si distribuit masiv !
De adăugat și alte nume mari ca:
Eminescu, Mircea Eliade, Creangă, Caragiale, Alexandri, Eugen Ionescu, Nicolae Grigorescu, Șt. Luchian, Zenaida Pally, Ion Dacian, Ion Piso, Mariana Nicolesco, Nicolae Herlea, Angela Gheorghiu și mulți alții.
Pe de altă parte în vremea când ei zideau castele, Ștefan cel Mare se lupta cu turcii care ar fi ajuns altfel, repede peste ei ....
Călugării tibetani sunt consideraţi cei mai înţelepţi din lume.
Chiar dacă crezi sau nu în magia spiritualităţii lor, un lucru nu poate fi negat – ei cunosc fericirea. Iată 25 de sfaturi esenţiale pentru armonia sufletească care vin din grandiosul Tibet:
1. Îţi place, spune.
2. Nu îţi place, spune.
3. Îţi este dor de cineva, caută-l.
4. Nu înţelegi, întreabă.
5. Vrei să te întâlneşti cu cineva, cheamă-l.
6. Vrei ceva, cere.
7. Niciodată nu te certa.
8. Vrei să fii înţeles, explică.
9. Eşti vinovat, admite, cere scuze.
10. Fiecare îşi are adevărul lui şi aceste adevăruri nu coincid.
11. Nu comunica cu oameni de proastă calitate.
12. Cea mai importantă în viaţă este iubirea – restul sunt detalii.
13. Problemele omului sunt doar în capul lui.
14. Caută plăcerea în tot ce te inconjoară.
15. Nu uita că ai doar o viaţă.
16. Reţine că nu datorezi nimănui nimic.
17. Reţine că nimeni nu îţi datorează nimic.
18. Nu regreta timpul şi banii cheltuiţi pentru cunoaşterea lumii.
19. În viaţă să te bazezi doar pe tine.
20. Ai încredere în simţurile tale.
21. Fii răbdător cu oamenii.
22. Admiră natura.
23. Dacă ai dispoziţie proastă, aminteşte-ţi că atunci când vei muri nu o vei mai avea deloc.
24. Trăieşte azi pentru că ieri s-a
dus, iar mâine poate să nu vină.
25. Nu uita că ziua de azi e cea mai bună zi.
PROVERBE SCOŢIENE
Unui om este mult mai uşor să-i dezvolţi calităţile decât să-i înlături defectele.
Nu te căsători pentru bani, poţi găsi un împrumut mai avantajos.
Un foc mic, care dă caldura, preţuieste mai mult decât un foc mare, care frige.
Leneşul este fratele cerşetorului.

PROVERBE OLANDEZE
Şi ţapului bătrân îi place iarba fragedă.
Măgarul drept mulţumire loveşte cu piciorul pe cel care îl scarpină.
Teme-te de marinarul care ajunge pe uscat !
Câinii au dinţi in orice ţară.
Ţine-te de partea groasă a copacului.
Chestia verde
(dupa cugetari adanci)

La casa de marcat a supermarketului tânăra casieră îi atrage atenția clientei (o doamnă mult mai în vârstă) că sacoșa de acasă e din plastic și nu e bună pentru mediu, nu este verde.
Doamna își cere scuze și zice: “Noi nu aveam chestia asta ‘verde’ pe vremuri “.
Tânăra casieră îi raspunde: “Asta e problema noastră azi, că generației voastre nu i-a păsat de mediu, să îl păstreze curat pentru generațiile viitoare !”.
Doamna îi spune că are dreptate, că generația ei nu a avut chestia asta ‘verde’.
“Pe vremea mea recipientele de lapte, de apă minerală și de bere sau borcanele de iaurt erau din sticlă, se returnau la magazin de unde ajungeau la fabrici pentru spălare, sterilizare și refolosire de multe, multe ori, deci se reciclau cu adevărat.
La aprozar se dădeau pungi de hârtie pe care le refoloseam până se rupeau și le predam împreună cu ziare, reviste, caiete, cartoane … la punctele de colectare, ajungând la fabricile de hârtie scutind de la tăiere mulți copaci. Nu aveam chestia ‘verde’ pe vremuri.
În trecut urcam etajele pe scări pentru ca nu erau decât rar ascensoare și scări rulante în fiecare clădire de birouri ori magazine. Mergeam la cumpărături pe jos, nu cu masini de 300 CP pentru 500 metri dar e adevarat ca nu aveam chestia ‘verde’.
Scutecele copiilor, fiind din bumbac, se spălau și se refoloseau pentru ca nu le aveam pe cele de unică folosință. Ne uscam rufele afară, în soare și vânt pentru că nu aveam uscătoare electrice în casă. Copiii purtau și hainele fraților și surorilor mai mari, nu întotdeauna haine noi-nouțe. Tânăra are dreptate, nu aveam chestia ‘verde’ pe atunci.
Aveam un singur TV ori doar un radio în casă, nu în fiecare camera.
În bucătărie amestecam și frământam cu mâinile pentru că nu aveam mașini electrice să facă totul. Când împachetam ceva fragil foloseam hartie veche și ziare, nu folie de plastic cu bule.
Pe vremuri nu porneam mașini de tăiat iarbă cu benzina ori electrice să ne aranjăm gazonul, ci foloseam mașini manuale, coasa, secera și făceam destulă mișcare ca să nu avem nevoie să mergem la săli de gimnastică pentru a ne urca pe benzi ori pe biciclete alimentate cu electricitate. Cu adevărat, nu aveam chestia ‘verde’ pe atunci.
Când ne era sete beam apă de la o cișmea de pe stradă în loc să folosim pahar de plastic ori sticlă de plastic cu apă îmbuteliată. Ne reumpleam stilourile cu cerneală din călimară în loc să cumpărăm altele noi sau rezerve din plastic. Barbatii schimbau lama în aparatul de bărbierit în loc să-l arunce de fiecare dată cand se uza lama, dar nu aveam chestia ‘verde’.
Oamenii luau tramvaiul și autobuzul iar copiii mergeau pe jos ori pe biciclete la școală în loc să fie duși cu mașina de 45 de mii de euro a familiei dar nu aveam de chestia ‘verde’. Aveam o singură priză în cameră, nu prelungitoare pentru o duzină de aparate electrice și nu aveam nevoie de un smartphone și de GPS cu semnale de la sateliți ca să găsim cel mai apropiat McDonalds.”
Nu e trist să vezi cum se plânge tânăra generație cât de risipitori și poluanți am fost noi, cei in varsta doar pentru că nu aveam chestia ‘verde’ pe vremuri ?
Poate alte persoane egoiste și în vârstă au nevoie de o lecție despre păstrarea mediului, lecție primită de la un deștept mai tânăr.
Nu ne place să fim în vârstă așa că nu ne trebuie mult să ne enervăm, mai ales când observațiile vin de la cineva tatuat și cu multe zorzoane dar care nu poate da restul fara ajutorul casei de marcat.
P.S Circula pe internet. Din pacate, autorul a omis sa se iscaleasca.