Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Femenin sau masculin
"La computer" sau "Le computer" ...
O profesoara de franceza le explica elevilor sai ca, in limba franceza, spre deosebire de cea engleza, substantivele sunt clasificate dupa gen, in masculine si feminine. Casa este feminin - "la maison". Creion este masculin - "le crayon". Povestirea noastra incepe in momentul in care un student a intrebat: Ce gen este "computer" ?
In loc sa le dea un raspuns, profesoara a impartit clasa in doua grupe - fete / baieti - si le-a cerut sa decida singuri, daca substantivul "computer" ar trebui sa fie de genul masculin sau feminin. Fiecarui grup i s-a cerut sa aduca patru argumente pentru a-si sustine alegerea.
Baietii au hotarat: "calculatoarele" sigur ar trebui sa fie de gen feminin (la computer). Motivele sunt:
1. nimeni altcineva in afara creatorului lor nu le intelege logica,
2. limbajul comun pe care-l folosesc in comunicarea cu alte calculatoare este de neinteles de catre oricine altcineva,
3. chiar si cele mai mici greseli sunt pastrate in memorie pe termen lung pentru posibile aduceri,
4. cum iti iei unul, te trezesti cheltuind jumatate din salariu pentru accesorii.
Grupul fetelor, totusi, a ajuns la concluzia ca, substantivul "calculator" ar trebui sa fie masculin (le computer) deoarece:
1. ca sa poti face ceva cu el, trebuie sa-l "pornesti”,
2. are o multime de informatii, dar nu poate gandi singur,
3. se presupune ca, ar trebui sa te ajute sa rezolvi probleme, dar, in marea majoritate a cazurilor, EL este problema,
4. cum iti iei unul, realizezi ca, daca ai mai fi asteptat putin, ai fi putut avea altul mai bun.
Se pare ca in final a ramas totusi “L’” adica l’ordinateur.
Sarcinile zilei:
-Zambeste !
-Fii fericit !
-Respira adanc !
-Gandeste pozitiv !
- Nu-i judeca pe ceilalati !
-Daruieste !
-Iubeste !
O zi frumoasa !
(dupa Niculescu Teodor)
Din cugetarile unui francez, pe nume Alain Cavaille
„M-am născut alb, ceea ce mă face rasist.
Nu votez stânga, ceea ce mă face fascist.
Sunt heterosexual, ceea ce mă face homofob.
Sunt căsătorit cu aceeași femeie de mai bine de patruzeci de ani, ceea ce mă face un depășit de vremuri.
Dețin casa mea, ceea ce mă face un proprietar bogat.
Ador pateul de gâscă și mielul, ceea ce mă face un susținător al abuzului contra animalelor.
Sunt creștin, ceea ce mă face un câine infidel în ochii multor milioane de musulmani.
Am peste 65 de ani și sunt pensionar, ceea ce mă face un idiot bătrân.
Gândesc cu capul meu, fără a înghiți tot ce îmi servește presa, ceea ce mă face un reacționar.
Îmi place să privesc femei foarte frumoase și sumar îmbrăcate și întorc capul după o femeie frumoasă, ceea ce mă face un pornograf.
Îmi pun în valoare identitatea franceză și cultura mea occidentală, ceea ce mă face un xenofob.
Aș dori să trăiesc în siguranță și să-i văd pe infractori în închisoare, ceea ce mă face un gestapovist.
Conduc o mașină pe benzină, ceea ce mă face un poluator.
Cred că toată lumea ar trebui să fie răsplătită pentru meritele ei, ceea ce mă face un liberal antisocial.
Am fost educat, nu răsfățat, și sunt recunoscător părinților mei pentru acest lucru, ceea ce mă face un torționar de copii, opus dezvoltării lor armonioase.
Cred că apărarea unei țări trebuie să fie preocuparea tuturor cetățenilor ei, ceea ce mă face un militarist.
Îmi place să citesc, să învăț, să muncesc, să fac efort și să mă autodepășesc, ceea ce mă face un retardat social.
Așa că le mulțumesc tuturor prietenilor care încă îndrăznesc să rămână alături de mine în ciuda acestor numeroase defecte.”
Sase principii morale ale vietii:
-inainte de a te ruga – crede
-inainte de a vorbi –asculta
-inainte de a cheltui – castiga
-inainte de a scrie – gandeste
-inainte dea renunta – incearca
-inainte de a muri – traieste.
Cam asa ceva s-a intamplat ….
Am adormit intr-o lume si ne-am trezit in alta.
Dintr-o data Disney si-a pierdut magia, Parisul nu mai este romantic, New York nu mai sta in picioare, Zidul chinezesc nu mai este o fortareata, iar Meca este goala.
Imbratisarile si saruturile au devenit arme, iar a nu-ti vizita parintii si prietenii devine un act de iubire.
Dintr-o data realizezi ca puterea, frumusetea si banii nu au nicio valoare si nu-ti pot oferi oxigenul pentru care te zbati.
Planeta isi continua viata si este in continuare frumoasa. Doar ca a pus oamenii in custi. Cred ca ne trimite um mesaj: „Voi nu sunteti necesari. Aerul, pamantul si apa sunt bine. Cand va veti reintoarce, aduceti-va aminte ca sunteti oaspetii mei, nu stapanii mei.”
(din cugetarile Coloriada)