Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Citat si cugetare

Dacă poți să-ți începi ziua fără o ceașcă de cafea, să te bucuri de viață și să nu iei în seamă durerile sau oboseala, să te abții de la văicăreli și să nu-i obosești pe cei din jur cu problemele tale, să mănânci în fiecare zi aceeași mâncare și să fii recunoscător pentru asta, să-l înțelegi pe omul drag, chiar și atunci când el n-are timp pentru tine, să nu iei în seamă învinuirile omului iubit atunci când lucrurile nu merg chiar cum ai fi vrut tu, să-ți păstrezi calmul atunci când ești criticat, să te porți la fel cu un prieten bogat ca și cu unul sărac, să te descurci fără minciună sau înșelătorie, să-ți controlezi stresul fără doctorii, să te relaxezi fără băutură, să adormi fără tablete, să spui sincer că nu ai idei preconcepute față de culoarea pielii cuiva, convingerile lui religioase, orientarea lui sexuală sau politică, asta înseamnă că ai atins nivelul de dezvoltare al câinelui tău.
Sir Winston Churchill
Ganduri pentru oaspeti curiosi (nepoftiti)
Vasele murdare demonstreaza ca gatesc pentru familia mea.
Galetile pline de gunoi arata ca strang haosul.
Podelele dezordonate si pline de jucarii inseamna ca, copilul meu are voie sa se distreze.
Muntele de haine murdare marturiseste ca imi imbrac copilul in haine curate, iar baia uda spune ca il spal.
Data viitoare cand treci pragul usii noastre si gasesti dezordine, reaminteste-ti cele de mai sus inainte sa ma judeci !
Daca ai venit sa ne vezi pe noi, te rog pofteste inauntru !
Daca ai venit sa te uiti la locuinta noastra, fa-ti inainte o programare !
Crudul adevar si realitatea in care traim versus Idealism si experienta de viata ?!

Intr-o zi, un tanar l-a intrebat pe bunicul sau:
-Bunicule, cum ati putut trai inainte fara tehnologie, fara internet, fara computere, fara drone, fara telefoane mobile, fara facebook ?
Bunicul a raspuns:
-La fel cum voi traiti astazi fara rugaciuni, fara demnitate, fara compasiune, fara rusine, fara respect, fara personalitate, fara caracter, fara dragoste, fara modestie, fara onoare.
Sursa: vpi + mici adaptari si adaugiri conforme cu timpurile noastre.
Maxime, cugetari.

-Daca visul unora a fost ori este, sa ajunga in cosmos, eu, viata intreaga, am visat, sa trec Prutul. (Grigore Vieru)
-E-mailurile lungi şi dese/ Mi-au adus multe succese/ Dar şi e-mailurile scurte/ Mi-au adus succese multe.
-Când necazuri te doboară/ Şi prieteni n-ai să-i strigi,/ Ţine minte sfârsitul nu-i aici/ (Bob Dylan/ Traducere Florian Pittiș)
-Civilizaţia adevărată a unui popor constă nu în adoptarea cu ridicata de legi, instituţii, etichete, haine străine. Ea constă în dezvoltarea naturală, organică, a propriilor puteri, a propriilor facultăţi, ale sale .... Pentru mită, capetele cele mai de sus ale administraţiei vând sângele şi averea unei generaţii. Oameni care au comis crime grave se plimbă pe străzi, ocupă funcţii înalte, în loc de a-şi petrece viaţa la puşcărie. ( Mihai Eminescu)
-Mergeţi cu bine, cu sănătate, în vremurile care vor veni ! (urare getică străveche)
-Cuvântul a-l ţinea în vreme de grăit şi a-l grăi în vreme de tăcere. (Dimitrie Cantemir)
-Țară de secături, țară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în fața Europei ... Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti ... Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşată de meningită morală. (Octavian Goga în 1916 !)
-Politicienii postdecembrişti au făcut românilor mai mult rău decât mongolii, ungurii, turcii, nemţii şi ruşii. (Acad. Florin Constantiniu)
-Vai de cel ce se sminteşte, dar mai vai de cel prin care vine sminteala.
Vorbe de duh necurat:
-Compania la care lucrezi trebuie să fie mai importantă decât viaţa personală !
- Mai bine trăieşti cu minciunile noastre, decât să mori cu adevărul în braţe !
- Pacea poate fi, uneori, mai importantă decât Adevărul !
Remarca ....

Un tânăr stilat, student la o facultate de economie, sărbătorea într-un bar sfârșitul sesiunii. El a privit în jur și a văzut un bătrân. Studentul s-a apropiat de el și a început să-i povestească cu voce tare ca sa fie auzit de toti clientii barului, de ce oamenii vârstnici nu-i înțeleg pe cei din generația lui.
-Pur și simplu voi ați crescut într-o lume complet diferită, aproape primitivă. Generația mea a crescut cu televizoare, avioane reactive, călătorii în cosmos, internet, energie atomică și ….
Tanarul s-a oprit ca să bea o gură de bere, iar bătrânul a profitat de această pauză și a spus:
-Fiule, să știi, chiar ai dreptate. Noi nu aveam toate aceste lucruri. De aceea, noi le-am creat. Iar acum, tu le utilizezi, .......... dar gândește-te ce poti sa faci tu pentru următoarea generație ?!