Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Inteligente

Aria cercului se bucură de o celebritate nemeritată. Giuseppe Verdi

Doctore, mă chinuie îngrozitor coloana. Constantin Brâncuși

Posteritatea va crede că am avut un singur ou. Columb

Duc o viață regulată, mă culc la șapte, mă scol la șapte. Alba ca zapada (si cei sapte pitici)

Și totusi, se învârtește ! Galileo la un chef

Eu sunt o excepție, mi-am făcut carul vara. Nicolae Grigorescu

De când cu politica, am tras poezia pe linie moartă. A(carul) Păunescu

Am fost corigent la zoologie și literatură. La Fontaine

Noi vrem pământ ! un extraterestru

Am picat la țanc ! Aurel Vlaicu

Tabloul lui Repin este lipsit de simboluri. Mendeleev

Într-un triunghi conjugal, ipotenuza este iubita la pătrat. Pitagora

Ce mică-i lumea ! Gulliver

Nu-mi fac planuri de viitor. Nostradamus

Toți oamenii de valoare au zburat din România. Henri Coandă

De fapt, la țară eu n-am vară, ci un văr. Topârceanu

Eu stau, tu stai, el stă. Imnul de stat

Oștenii mei, astăzi avem exerciții de tragere. Vlad Țepeș

Am ajuns în America pentru că m-a trimis nevasta după cartofi. Cristofor Columb

Forma mea de protest este demonstrația. Pitagora
P.S Din pacate nu stiu autorul/ autorii.
Reflectii bahice !

“Daca bei, mori, dacă nu bei tot mori
Atunci bea, ca să ştii de ce ai murit ! "
MIHAI EMINESCU

"Şi vinu-i bun, şi hora-mi place,
Iar tu, Doamne, fă-mi ce vrei
Numa' pustnic nu mă face!
Fă-mă floare albă-n luncă
Ş-apoi ia-mă şi m-aruncă
Doamne-ntre femei ! "
GEORGE COŞBUC

"Cea mai bună băutură
Este apa de izvor.
Eu, om bun peste măsură,
V-o las vouă, tuturor."
CINCINAT PAVELESCU

"Venind beat mort, în ziua de chenzină,
Greşind şi uşa, ce mai tura-vura,
A nimerit în pat la o vecină!
Deci, uite unde duce băutura... "
GEORGE PETRONE

"Unul bea că-i băutor,
Altul bea că-i bestie,
Numai eu, că am umor,
Beau aşa, de chestie. "

"O să intru în păcat,
Sfinte Doamne, ţine-mă!
Pentru vin nu am ficat,
Pentru apă... inimă! "
PĂSTOREL TEODOREANU

"Cea mai teribilă bogăţie pe termen scurt ne-o oferă alcoolul."
VASILE GHICA

" Sa nu uitaţi că eu am primit mai multe de la alcool, decât a primit alcoolul de la mine."
WINSTON CHURCHILL
Va urma
Reflectii bahice 1

"Oamenii sunt ca vinurile. Cu timpul, fie devin din ce în ce mai buni, fie se transformă în oţet."
PAPA IOAN AL XXIII-LEA

"Cărţile mele sunt ca apa; cele ale marilor genii sunt ca vinul. Din fericire, toată lumea bea apă."
MARK TWAIN

Tatăl meu era beţivul oraşului. De obicei, pentru unele oraşe nu-i chiar aşa de rău, dar tocmai la New York ? "
HENRY YOUNGMAN

"Un dezavantaj al vinului este că il face pe om să încurce cuvintele cu gândurile."
SAMUEL JOHNSON

"Realitatea este o iluzie care apare din cauza lipsei de alcool. Nimic nu face viitorul să pară mai roz, decât contemplatul printr-un pahar de Chambertin."
NAPOLEON BONAPARTE

"O sticlă de vin conţine mai multă filozofie în ea, decât orice altă carte din lume."
LOUIS PASTEUR

"Nu eşti beat atâta timp cât poţi sta întins pe podea, fără să te ţii de nimic."
DEAN MARTIN

Lady Astor:
- Domnule, dacă aţi fi fost soţul meu, v-aş fi otrăvit băutura.
Winston Churchill:
- Doamnă, dacă aş fi fost soţul dumneavoastră, aş fi băut-o.

"O femeie m-a determinat să mă apuc de băut, iar eu nici măcar nu am avut bunul simţ să îi mulţumesc. "
W.C. FIELDS

"24 de ore într-o zi, 24 de beri într-o ladă. Vreo coincidenţă ? "
STEPHEN WRIGHT

Când bem, ne îmbătam.
Când ne îmbătăm, adormim.
Cand adormim, nu păcătuim.
Când nu păcătuim, ajungem în rai.
Aşa că hai toţi să ne-mbătăm şi să mergem în rai !
BRIAN O'ROURKE

"Când azi am citit despre lucrurile rele cauzate de băutură, m-am lasat de citit."
HENRY YOUNGMAN

"Vinul este o poezie îmbuteliată."
ROBERT STEVENSON

"Într-adevăr, alcoolul este posibil să fie cel mai mare duşman al omului. Dar Biblia ne învaţă că trebuie să ne iubim duşmanii ..."
FRANK SINATRA

"Oamenii de rând trăiesc ca să mănânce şi să bea. Oamenii de valoare mănâncă şi beau, ca să simtă că trăiesc."
SOCRATE

"Berea este dovada că Dumnezeu ne iubeşte şi de-asta vrea să fim fericiţi !"
BENJAMIN FRANKLIN
Timpul preţios al persoanelor mature
Un adevarat poem de Mario de Andrade (poet, prozator si eseist brazilian, San Paolo 1893-1945).
Am numărat anii mei și am constatat că am mai puțin timp să trăiesc de aici înainte decât am experimentat până acum.
Mă simt ca acel copil care a câștigat un pachet de dulciuri: primele le mănâncă cu plăcere, dar când și-a dat seama că au mai rămas puține, a început să le guste intens.
Nu mai am timp pentru reuniuni interminabile în care sunt discutate statutele, regulile, procedurile și reglementările interne, știind că nimic nu va fi atins.
Nu mai am timp să sprijin persoane absurde care, în ciuda vârstei lor cronologice, nu au crescut.
Timpul meu este prea scurt: vreau esența, sufletul meu se grăbește.
Nu mai am multe dulciuri în pachet !
Vreau să trăiesc alături de oamenii umani, foarte umani, care știu să râdă de greșelile lor și care nu sunt umflați de triumfurile lor și care își asumă responsabilitatea pentru ei înșiși. În acest fel, demnitatea umană este apărată și ne îndreptăm spre adevăr și onestitate.
Este esențial faptul că face viața utilă.
Vreau să mă înconjor cu oameni care știu cum să atingă inimile, de oameni care au învățat greutățile mari ale vieții, cu atingeri dulci ale sufletului.
Da, mă grăbesc, mă grăbesc să trăiesc cu intensitatea pe care numai maturitatea o poate da !
Nu intenționez să pierd niciunul din celelalte deserturi. Sunt sigur că vor fi rafinate, cu mult mai mult decât cele mâncate până acum.
Scopul meu este să ajung la sfârșit, multumit și în pace cu cei dragi și cu conștiința mea !
Avem două vieți iar a doua începe când îți dai seama că ai doar una !
Ganduri care se adeveresc
Cei cinstiti sunt inadaptatii societatii.
Pestele care lupta impotriva curentului .... moare electrocutat.
Nu este important sa castigi ... este important sa-l faci pe celalalt sa piarda.
Nu sunt complet inutil .... cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
A gresi este omeneste ... totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste.
Cel mai important nu este sa stii! Mai important este sa ai telefonul celui care stie.
Eu nu sufar de nebunie .... ma bucur de ea in fiecare minut.
Este bine sa lasi bautura .... insa rau este sa uiti unde ai lasat-o.
Banii nu fac fericirea .... o cumpara gata facuta.
Inteligenta ma urmareste ..... dar eu sunt mai rapid.
Fugi de tentatii ..... dar incet, sa te poata ajunge.
Exista o lume mai buna ........ dar este foarte scumpa.
A studia inseamna a te indoi de inteligenta colegului de birou.
Daca o pasarica ti-a soptit ceva ..... atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !
Munca nu a omorat niciodata pe nimeni ...... dar de ce sa risti ?
Alcoolul omoara incet, incet ...... nu conteaza, nu ma grabesc.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi ...... trage si impinge.
De ce sa bei si sa conduci ....cand poti sa fumezi si sa zbori ?
Dragostea eterna dureaza 3 luni.
Nu te baga in lumea drogurilor ..... suntem si asa destul de multi.
A avea constiinta curata inseamna a avea memorie proasta.
Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o creste sa-si dezvolte ambele calitati.