Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Ganduri care ne macina.
E criza ….
-de adevar,
-de oameni sinceri,
-de respect,
-de onestitate,
-de un zambet sincer …
Suntem saraci in suflet, saraci in valori, saraci in sentimente …
… e criza …
E criza ….
-de adevar,
-de oameni sinceri,
-de prieteni adevarati,
-de respect,
-de onestitate,
-de un zambet sincer …,
Suntem saraci in suflet,
saraci in valori,
saraci in sentimente … e criza …
Ma bate un gand.
Avantajul de a avea 60 de ani sau mai multi .... !

Nu mi-aș schimba niciodată prietenii fantastici, viața mea minunată, familia iubită pentru părul mai puțin gri sau pentru un stomac mai plat.
Pe măsură ce am îmbătrânit, am devenit mai prietenos cu mine, dar și mai puțin critic cu mine. Am devenit prietenul meu ...
Nu m-am acuzat că am mâncat prea multe prăjituri sau că nu mi-am făcut patul sau că am cumpărat ceva stupid de care nu aveam nevoie.
Am dreptul să fiu „haotic și extravagant”.
Am văzut mulți prieteni dragi care au părăsit această lume prea devreme, înainte de a realiza marea libertate a îmbătrânirii.
Cine mă va învinovăți dacă decid să citesc sau să joc pe computer până la ora patru dimineata și apoi sa dorm până la prânz ?
Mă va face fericit atât timp cât vreau să stau în pat sau în fața televizorului.
Voi dansa pe muzica acelor hituri minunate din anii 70 și 80 și dacă vreau să plâng pentru o iubire pierdută în același timp ...
Eu merg ... dacă vreau, în pantaloni scurți pe un corp îmbătrânit, de-a lungul plajei întinse și în ciuda privirilor pedepsitoare ale celorlalți din setul de jet, să mă scufund în valuri cu dăruire.
Vei îmbătrâni și tu.
Știu că uneori uit că există anumite lucruri în viață care ar trebui de asemenea uitate.
Îmi amintesc lucrurile importante. Desigur, mi s-a rupt și inima de-a lungul anilor.
Dar inimile frânte ne oferă putere, înțelegere și compasiune.
O inimă care nu a suferit niciodată nu este impecabilă ci sterilă și nu va experimenta niciodată bucuria de a fi imperfect.
Am norocul că am trăit destul de mult timp ca să am părul cenușiu și râsul meu tineresc mi-a prins brazde adânci pe față.
Mulți nu au râs niciodată, mulți au murit înainte ca părul să li se arginteze.
Pe măsură ce îmbătrânești, este mai ușor să fii pozitiv.
Oamenii sunt mai puțin interesați de ceea ce cred ceilalți.
Nu mă mai întreb.
Am câștigat dreptul de a greși. Pentru a răspunde la întrebarea mea, îmi place să fiu bătrân. Îmi place persoana care am devenit.
Nu voi trăi pentru totdeauna, dar în timp ce sunt încă aici, nu voi pierde timpul regretând ceea ce ar fi putut fi sau să-mi fac griji pentru ceea ce va fi.
Și dacă îmi place, mănânc un desert în fiecare zi.
Rugăciunea (dupa adanci cugetari) de la o sedinta USA SENAT

Următoarea rugăciune a fost făcută în Kansas, USA, la deschiderea ședinței de senat cînd reverendul Joe Wright, a fost rugat să țină un discurs.
Toți s-au asteptat la cele obișnuite, dar au auzit următoarele:

RUGĂCIUNE
Tata Ceresc, ne prezentăm azi în fața Ta sa-ti imploram iertarea și să Te rugam sa ne dai Înțelepciunea și calauzirea Ta.
Stim ca în Cuvîntul Tău este scris: ”Vai de cel care numește răul, bine”, dar noi aceasta am facut!
* Ne-am pierdut echilibrul spiritual și valorile.
* Am neglijat Adevărul Cuvîntului Tău și l-am numit Pluralism.
* Ne-am închinat la idoli și l-am numit Multiculturalism.
* Am acceptat perversiunea si am numit-o alternativă.
* Am neglijat săracii și am numit-o loterie.
* Am promovat lenea și am numit-o binefacere.
* Ne-am avortat pruncii și am numit-o dreptul de a alege.
* Am susținut avortul și l-am numit ajutorare.
* Am eșuat în a ne disciplina copiii si am denumit-o ”construirea sentimentului de independență„.
* Ne-am folosit de putere și am numit-o politică.
* Am delapidat finanțele publice sub pretextul cheltuielilor importante.
* Am instituționalizat mita si am numit-o ”cireasa de pe tort„.
* Am poftit bunul aproapelui și am numit-o ambiție.
* Am poluat aerul cu obscenitatea și pornografia și am numit-o ”dreptul la opinie„.
* Am încălcat valorile înaintașilor noștri și am numit-o iluminare.
Cercetează-ne Doamne și cunoaște-ne inimile. Curateste-ne de orice pacat si eliberează-ne. Amin !
Raspunsul a fost prompt. O parte dintre ei au părăsit încăperea din protest.
În următoarele 6 săptămâni, Biserica Creștină Centrală unde este pastor Rev. Wright, a primit peste 5 mii de apeluri din partea celor 47 care au reacționat negativ.
Biserica primește cereri din lumea întreagă pentru o copie a acestei rugăciuni, din India, Africa și Coreea.
Cu ajutorul Domnului fie ca aceasta Ruga să străbată țara noastră și ne dorim din toată inima să devenim o națiune cu frică de Dumnezeu.
Arta invingatorului
Sa poti sa crezi cand unii te insala,
Sa te ridici cand altii te doboara,
Sa poti sa razi cand inima iti plange,
Aceasta este arta de a invinge.