Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Adevaruri care dor
Cea mai sigura cale sa subordonezi o tara este sa o saracesti … Un stat este ca si omul … are atata libertate si egalitate cata avere are. Iar cel sarac este totdeauna sclav si inegal cu cel care sta deasupra lui.
Cel ce n-are nimic … da-i toate libertatile posibile, tot rob este, robul nevoilor lui, robul celui dintai, care tine o bucata de paine in mana.
Caci e cu totul indiferent daca inchizi o pasare in colivie sau daca ai strans de pretutindeni grauntele din care ea se hraneste !
Miahi Eminescu
Bun venit in secolul 21
(dupa Broscuta vesela)

Telefonul fara fir.
Aragazul fara flacara.
Masina fara chei.
Alimente fara grasimi.
Tineri fara serviciu.
Directori fara scrupule.
Relatii fara fundament.
Femei fara frica.
Copii fara tata.
Sentimente fara inima.
Educatie fara valoare.
Copii fara bune maniere.
… totul devine fara.
Chiar si sperantele devin fara sfarsit.
Si totul ne lasa fara cuvinte.
P.S Initial am vrut sa postez in sectiunea cu zambete, dar cred ca este vorba, mai degraba, de cugetari adanci, vis a vis de realitatea cruda a zilelor noastre.
Gandul care ne trezeste …
Construim case gigantice cu jacuzzi si piscina, in care ajungem doar seara si dormim intr-n singur dormitor sip e o singura jumatate de pat.
Ne cumparam zeci de haine si de perechi de pantofi, dar purtam doar cateva dintre ele, pentru restul construim dressing-uri si cumparam si sifoniere.
Petrecem in hipermarket-uri ore in sir, ca sa umplem cosul cu munti de mancare, pe care-I indesam in frigidere ce ni se par de la o zi la alta mult prea stramte, mai adaugam niste rafturi noi camarii si, sfarsim prin a arunca cea mai mare parte din hrana.
Ne cumparam masini scumpe si puternice, cu multi cai putere pentru a merge cuminti si regulamentar insiruiti, bara la bara ca ratustele, pe bulevarde supra aglomerate.
Pentru toate acestea muncim din zori si pana in noapte, ne neglijam parintii, partenerul de viata, copiii, prietenii.
Orgoliul nostru de a fi cei mai cei si dorinta acuta de “a avea”, de a spune cu trufie “eu am”, inseamna nenumarate facturi, leasing-uri.
Toate acestea credem ca le cumparam cu bani. Nimic mai gresit. Le cumparam cu timp. Le cumparam cu viata …
Cugetare din cuplu.
Intelepciunea la sot si rabdarea de la sotie e ceea ce asigura linistea intr-o casnicie !
Despre otrava, frica, invidie, furie si ura …. !?
Ce este otrava ?
Orice este mai mult decat necesitatea noastra este otrava. Poate fi: putere, avere, foame, ego, aviditate, lene, iubire, ambitie, ura sau orice altceva.
Ce este frica ?
Neacceptarea sigurantei. Daca acceptam nesiguranta, frica se transforma in aventura.
Ce este invidia ?
Neacceptarea binelui din altii. Daca acceptam acest bine, invidia se transforma in inspiratie.
Ce este furia ?
Neacceptarea lucrurilor pe care nu le putem controla. Daca le cceptam, furia se trnsforma in toleranta.
Ce este ura ?
Neacceptarea unei persoane asa cum este. Daca acceptam persoana neconditionat, ura se transforma in iubire.