Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Suspendare activitate PFI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Suspendare activitate PFI

Buna seara!
Sunt Pfi si in curand trebuie sa suspend activitatea pentru a intra in concediul de ingrinire a copilului. Imi puteti spune va rog ce am de facut. Am inteles ca trebuie depusa declaratia 200 cu venitul realizat de la inceputul anului si declaratia 070. Ce bifez la motivul depunerii declaratiei:(( 070? Am variante: inregistrare, mentiuni si radiere. Mai trebuie altceva? O cerere de susendare sau alte documente?
Multumesc
Veti depune formularul pe care l-ati depus si la infiintare, parca 020, alaturi de d200 si d220. E vorba de radiere. Formularul 070 doar daca e vorba de pfa deschis la registrul comertului.
Daca cumva ati depus si d600, atunci acum depuneti d601 pentru a va scoate din evidente ca platitor la contributia la pensie.
Am depus d600 dar intre timp nu m-am incadrat cu suma si de anul trecut am contract separat cu casa de pensii. La ei anulez contractul. Multumesc pentru raspuns