Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculare varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculare varsta pensionare

Poate beneficia de pensionare o persoana (barbat) nascuta in iulie 1959 care a lucrat dupa cum umeaza:
- 1978 - 1987, grupa 2
- 1987 - 2001, grupa 1 (13 ani si 5 luni)
- 2001 - prezent, angajat, fara grupa ?
Va multumesc!
Din datele postate rezulta - limita de varsta la 57 de ani.
Deci poate depune dosarul de pensionare oricand intrucat are varsta de 57 ani si 9 luni?

Da.