avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

In 2016 am fost in somaj in urma unei concedieri abuzive - am actionat societatea la care lucrez in instanta si am castigat cu repunerea in functie si plata tuturor dreprurilor banesti retroactiv. Am neefectuate 21 zile de concediu de odihna aferente 2016 - se compenseaza in bani sau este legal sa le solicit spre efectuare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:56, 19 Martie 2017
Nu vi se compenseaza in bani, aveti dreptul la efectuare , iar angajatorul este obligat sa vi le acorde pana la 01.07.2018

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna Lavyis Lavyis -Buna ziua! Lucrez in invatamant si va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia in anul 2018 de zilele de concediu restante ale anului 2016.Practic, ar fi vorba ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat 2016 , intrerupt de ccc Crispy2014 Crispy2014 Buna ziua Un angajat in sistemul bugetar (spital municipal) avea dreptul la 32 zile/tot anul 2016. Angajatul a intrat in concediu creștere copil începând ... (vezi toată discuția)
Acordarea concediului de odihna xetiv xetiv Buna ziua! Lucrez la o companie unde din cauza lipsei de personal nu am beneficiat decat de cinci zile de concediu de odihna pe care le-am luat in 2017,zile ... (vezi toată discuția)