Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Cum se stabileste pensia alimentara lunara,daca are contracte de munca sezoniere,cu sediul in Europa?(anual pe vase de croaziera...7-9 luni ).multumesc!
Raportat la venitul obtinut si nu mai putin decat raportat la salariul minim pe ec in Romania.
Ramane sa dovedti dvs ca are contracte in strainatate.
Multumesc frumos!
Ar trebui stabilit asa cum lucreaza, o pensie pentru perioadele cand lucreaza si alta pentru restul timpului, ca sa nu stati in instante anual de 2 ori.
Asta depinde si cat sau daca va intelegeti.
Pe vasele de croaziera salariile sunt f mici ptr ca bacsisurile compenseaza suficient. E cam ca la doctori, aici.
Raportat cu salariile din Romania,salariile de pe vasele unde a lucrat fostul sot nu sunt foarte mici,pe contract de la 1000 euro pana la 1600 euro,lunar,fara tipsul saptamanal...asadar nu sunt chiar mici...multumesc pt sfaturile tuturor.Seara buna