Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară și divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară și divorț

Buna seara, situația pe scurt: ea româncă, el sârb, căsătoriți in Romania, copil născut în România. De 2 ani stabiliți în Spania, ea muncește cu contract acolo, el a plecat pe vas de croazieră. Copilul la ea. El a revenit în concediu si vrea sa divorteze repede. În Spania, la consulat, s a documentat si zice ca se poate . Si spune că îi poate oferi 350 euro pensie desi câștigă peste 2000. Vrea divorț pe repede înainte si fara tribunal. Si sa renunte la drepturile lui parintesti. Ce e de făcut, cum sa procedeze ea?
Multumesc frumos!
Sa accepte daca vrea sau sa nu accepte daca nu vrea, e simplu.
De renuntat la drepturile parintesti nu se poate, oricat si-ar dori omul sa fie de liber.
Pensie, se poate sa nu obtina mai mult in instanta, dupa legea romana ar putea obtine maxim 500, insa mare parte din bani e diurna, asa ca risca sa obtina si mai putin de 350. E de preferat sa se inteleaga si sa divorteze amiabil.
Buna ziua, salariul lui este salariu fix trecut pe contract, nu este de n euro+tips. Si da, ea este de acord cu divorțul. Însă există vreun mod pt a avea certitudinea că el ii va plăti pensia de întreținere a copilului? Iar daca nu o va face, care sunt procedurile ce le are de urmat?
Multumesc!
Tatiana Ele, utilizator
Certitudine nu o sa aiba oriunde si oricum ar divorta. insa poate executa silit acea conventie privind pensia.
Pot divorta si prin acord in instanta, avand o hotarare privind pensia, ii poate face si plangere peala pt abandon, cu conventia, nu.