Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imputernicire notariala pentru succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imputernicire notariala pentru succesiune

Unul din parinti a decedat si unul din mosternitorii legali a renuntat la cetatenia romana si e cetatean al altei tari. Mostenitorii ramasi in Romania au nevoie de imputernicire notariala de la mostenitorul din afara tarii pentru a face succesiunea. Cine poate crea o astfel de imputernicire care sa fie legala in Romania?
Este acceptabila o imputernicire in limba engleza tradusa si legalizata?
Ce documente trebuie prezentate la notar pentru a crea o imputernicire de succesiune?
Multumesc,
La Ambasada sau Consulat.
Daca persoana are pretentii la succesiune, poate trimite o procura prin care imputerniceste pe cineva sa il/o reprezinte la succesiune (trebuie copia certificatului de deces, actul de identitate, certificatul de nastere si casatorie, copie dupa actul de identitate al persoanei pe care o imputerniceste). Procura presupune ca ramane mostenitor alaturi de ceilalti, deci ori de cate ori veti dori sa dispuneti de bunuri, o sa aveti nevoie de procura.
Daca nu are nici o pretentie, poate trimite declaratie de renuntare, iar partea lui se va imparti in mod egal intre ceilalti mostenitori. Pentru declaratie trebuie actul de identitate, copie a certificatului de deces, certificatul de nastere si de casatorie.