Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere insulta si calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere insulta si calomnie

Buna ziua, de curand am avut o discutiecu un fost angajator care m.a acuzat de niste fapte pe care nu le poate dovedi, m.a ameninta ca sotia sa lucreaza in justitie si m.a insultat, atat la telefon cat si prin mesaje, ultima data amenintarea s.a petrecut chiar in casa mea. Ce pot face in acest sens? Ii pot face o plangere pentru insulta si calomnie? Am vreo sansa de castig? Ce altceva ma svatuiti sa fac? Multumesc
Daca ati lucrat fara carte de munca (contract)...faceti o sesizare la ITM. Ce fac ei? Il amendeaza, in urma unei cercetari.
Are obligatia inregistrarii CIM (contract individual de munca) si inmanarea unui exemplar catre dv. inainte de inceperea efectiva a acestuia.
Cred ca a incercat o intimidare ...