Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... N-am facut partajul la apartament...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

N-am facut partajul la apartament...

Buna ziua tuturor, am urmatorul caz:
- m-am casatorit
- am luat credit ipotecar si am cumparat un apartament
- am divortat si am declarat ca n-avem de facut partaj, ca n-avem bunuri de impartit... habar n-aveam ce implicatii are, credeam ca ne intelegem noi pe urma, ca n-ar avea implicatii legale (de inteles ne intelegem, dar cum facem cu actele acum?)
- acum sau mai incolo vom vinde apartamentul... cum facem cu actele? In ce calitate vom fi fiecare? La divort am facut fals in acte nedeclarand partajul?
Ce procedura putem urma?
Multumesc mult!
Apartamentul fiind achizitionat in timpul casatoriei este un bun comun. Puteti face oricand partajul, aceasta actiune este imprescriptibila.
Problema este : cine plateste momentan ratele la banca? Sa nu apara probleme dupa ce se termina de achitat ratele...