avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... N-am facut partajul la apartament...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

N-am facut partajul la apartament...

Buna ziua tuturor, am urmatorul caz:
- m-am casatorit
- am luat credit ipotecar si am cumparat un apartament
- am divortat si am declarat ca n-avem de facut partaj, ca n-avem bunuri de impartit... habar n-aveam ce implicatii are, credeam ca ne intelegem noi pe urma, ca n-ar avea implicatii legale (de inteles ne intelegem, dar cum facem cu actele acum?)
- acum sau mai incolo vom vinde apartamentul... cum facem cu actele? In ce calitate vom fi fiecare? La divort am facut fals in acte nedeclarand partajul?
Ce procedura putem urma?
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 20:05, 15 Septembrie 2009
Apartamentul fiind achizitionat in timpul casatoriei este un bun comun. Puteti face oricand partajul, aceasta actiune este imprescriptibila.
Problema este : cine plateste momentan ratele la banca? Sa nu apara probleme dupa ce se termina de achitat ratele...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subiect: partaj apartament cumparat cu credit ipotecar d-r d-r Creditul ipotecar a fost achizitionat doar pe baza veniturilor fostului sot ,el fiind titularul creditului . Ce obligatii are fosta sotie la executarea ... (vezi toată discuția)
Partaj apartment credit imobiliar veronica82 veronica82 Buna ziua, Sunt in discutii cu sotul meu pentru divort si partaj si problema principala este un apartament luat dupa casatorie printr-un credit imobiliar ... (vezi toată discuția)
Ipoteca apartament iulya15 iulya15 buna ziua am si eu o intrebare ,in urma cu 2 ani am luat 2 credite de nevoi personale fara ipoteca si fara garantii,fara girantii,in urma problemelor ... (vezi toată discuția)