Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu pentru crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu pentru crestere copil

Pentru a intra in concediul pentru crestere copil in varsta de pana la 2 ani trebuie epuizate cele 126 de zile de concediu medical (pre si post natalal)?
Nu sunt obligatorii cele 126 de zile, putet veni la lucru pana in luna a -9a, daca va simtiti bine.
Ce sunt obligatorii sunt cele 42 de zile postnatale.
Abia dupa ce ati efectuat cele 42 de zile, puteti beneficia de indemnizatia de maternitat, care din 01 ianuarie 2006 este de 800RON si se plateste din bugetul Ministerului Muncii.
Buna ! Dar daca un tatic solicita CCC si in ultimul an are intrerupere de 5 zile.....i se poate acorda ?
banii pentru oncediu de crestere a copilului se ridica de unde esti angajat? Cati?
Banii pentru CIC sunt primiti prin posta acasa. Pentru a primi CIC se face un dosar care se depune la primarie.
adelaida_07, utilizator