avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu pentru crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu pentru crestere copil

Pentru a intra in concediul pentru crestere copil in varsta de pana la 2 ani trebuie epuizate cele 126 de zile de concediu medical (pre si post natalal)?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 13:31, 2 Decembrie 2007
Nu sunt obligatorii cele 126 de zile, putet veni la lucru pana in luna a -9a, daca va simtiti bine.
Ce sunt obligatorii sunt cele 42 de zile postnatale.
Abia dupa ce ati efectuat cele 42 de zile, puteti beneficia de indemnizatia de maternitat, care din 01 ianuarie 2006 este de 800RON si se plateste din bugetul Ministerului Muncii.
Buna ! Dar daca un tatic solicita CCC si in ultimul an are intrerupere de 5 zile.....i se poate acorda ?
banii pentru oncediu de crestere a copilului se ridica de unde esti angajat? Cati?
Banii pentru CIC sunt primiti prin posta acasa. Pentru a primi CIC se face un dosar care se depune la primarie.
Ultima modificare: Duminică, 2 Decembrie 2007
adelaida_07, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal sau postnatal obligatoriu? oanaelena22 oanaelena22 buna ziua am doua intrebari in legatura cu concediu pre / post natal, stiu ca este un total de 126 zile, din care 42 obligatorii dupa nastere, intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Angajatorul plateste 126 zile concediu maternitate? EllaLuminița EllaLuminița Buna ziua! Angajatorul trebuie sa ma plateasca obligatoriu 126 zile de concediu maternitate? Adica eu imi pot depune dosarul pt indemnizatie inainte de a ... (vezi toată discuția)
Obligatoriu 126 zile pre si postnatal????? liliua2008 liliua2008 BUNA ZIUA!! VA ROG SA-MI OFERITI O SOULTIE CU PRIVIRE LA: AM OPREART SUSPENDAREA CIM UNEI PERSOANE CARE A EFECTUAT CELE 42 ZILE OBLIGATORIU POSTNATAL, DAR NU ... (vezi toată discuția)