Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura in euro si plata scolarizare. se poate?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura in euro si plata scolarizare. se poate?

Buna !
Am si eu 2 probleme.
1. Am fost luna aceasta in excursie in alta tara. Agentia cu care am plecat, mi-a facturat serviciile turistice prestate in euro. Pot introduce factura la mine in contabilitate daca este in euro?
2. Am platit fiului meu scolarizarea (prima rata a masteratului) de pe firma unde eu sunt administrator, iar el este angajat. Pe ordinul de plata. in campul "referinte" am scris numele lui si cnp-ul. Am inteles de la contabila mea ca se poate plati de pe firma, dar pentru siguranta mea sufleteasca va intreb si pe d-voastra. Trebuie sa faca un contract firma mea cu copilul meu tinand cont ca am platit servicii.
Va multumesc!
Buna ziua.
Cel mai bine ar fi sa va raspunda un contabil dar din cunostintele mele stiu ca puteti introduce in contabilitate si excursia dar si taxa de scolarizare, avand in vedere faptul ca fiul dumneavoastra este angajatul societatii.