Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare Certificat Mostenitor referitor la un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare Certificat Mostenitor referitor la un teren detinut anterior casatoriei

Sotia supravietuitoare mosteneste bunurile obtinute in timpul casatoriei . Se poate modifica CM prin scoaterea sotiei de la mostenirea unui teren detinut anterior casatoriei ?
Nu. Potrivit legii, sotia are dreptul ca cota de 1/4 din bunuri, indiferent ca sunt dobandite de defunct anterior casatoriei sau ca sunt bunuri comune (caz in care cota de 1/4 se aplica din jumatatea sotului decedat, la care se adauga jumatatea de drept a sotiei).