Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Capelă mortuară
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Capelă mortuară

Există lege specială pt. locația și constrirea capelelor mortuare ? Mă interesează dacă capela mortuară se poate construi pe teren intravilan sau numai într-un cimitir sau teren extravilan ?

Vă mulțumesc anticipat pt. răspuns !
Buna seara!
Nu as sti sa va raspund "pe lege", dar din ce vad eu, mai toate bisericile (situate in intravilan) au capele mortuare, prin urmare nu cred ca exista obligatia de a le face doar in cimitire/ extravilan.
Acum, mai apar si tot felul de reglementari locale. De ex. unele autoritati asociaza executiei capelelor aceleasi conditii ca pt cimitire, prin urmare impun o distanta de 50 m fata de locuinte/ artere mari de circulatie.
De asemenea, trebuie sa vedeti si ce reglementari are zona prin PUG-ul localitatii. Daca zona este de locuit, ar trebui sa ii schimbati regimul printr-un PUZ....

Numai de bine!
N.M.

Bună ziua,

Capela mortuară este o construcție ca oricare alta. Nu are vreun regim special.
Aveți nevoie de aceleași acte ca pentru orice altă construcție. Se poate construi și intravilan (dacă PUG-ul permite), și extravilan prin realizarea unui PUZ.
Vă mulțumesc pt. răspunsuri !