Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicare spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicare spor de vechime

ex. Incadrat la 01.02.2010, la 01.02.2013 implineste 3 ani vechime in munca, sporul de vechime se acorda cu luna februarie sau martie?
In practica intalnita, sporul se plăteşte cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-a împlinit vechimea în muncă.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cunosc ce spune legea, e vorba de interpretare, daca este incadrat pe data de 1, in speta de fata va primi sporul de vechime incepand cu luna februarie sau cu luna martie?
Daca este incadrat dupa data de 2 zicem februarie va intra le vechime in luna martie, dar daca este incadrat pe data de 1 va intra tot in martie sau in februarie?
Tot in martie , va primi.
Multumesc.