Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

CAEN

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: care cod CAEN se potriveste pentru serviciul/activitatea de editare a pozelor, formare baze de date poze, copierea acestora pe cd-uri/dvd-uri, multiplicarea lor si apoi vanzarea. Va multumesc!
Puteti folosi :
codul CAEN 5819 Alte activitati de editare .

Aceasta clasa include:

- editarea (inclusiv on-line ) de :
- cataloage
- fotografii, gravuri si carti postale
- felicitari
- formulare
- afise, reproduceri ale operelor de arta
- materiale publicitare
- alte tiparituri

-editari on-line de informatii statistice sau alte informatii

Aceasta clasa exclude:
-editarea de ziare exclusiv publicitare, vezi 5813
-furnizarea on-line de programe software (gazduirea de aplicatii si servicii de furnizarea a acestora), vezi 6311

cod CAEN 7420 Activitati fotografice
Aceasta clasa include:
-productii fotografice comerciale si pentru consumatori:
-fotografii portret pentru carti de identitate, pasapoarte, scoli, nunti etc.
-fotografii pentru scopuri comerciale, edituri, moda, agentii imobiliare sau turism
-fotografii aeriene
- inregistrarea pe banda a evenimentelor: nunti, conferinte etc.
-prelucrarea filmelor: -developare, imprimare si marire de pe negativele sau filmele clientului -laboratoare de developare a filmelor si de printare a pozelor
-ateliere fotografice cu executia fotografiilor intr-o ora (care nu fac parte din magazinele cu aparate fotografice)
-montarea diapozitivelor
-copierea, restaurarea sau retusarea fotografiilor
-activitati ale fotoreporterilor

Aceasta clasa include de asemenea:
-transmiterea documentelor pe microfilme

Aceasta clasa exclude:

-procesarea imaginilor de film asociate cu industria de film si de televiziune, vezi 5911
-activitati cartografice, vezi 7112
-operarea cabinelor fotografice cu autoservire pe baza de monezi, vezi 9609