Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... As dori sa incep o afacere cu o cabina video la ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

As dori sa incep o afacere cu o cabina video la evenimente.

buna ziua,

as dori sa incep o afacere cu o cabina video la evenimente.
ma puteti ajuta careva cu cateva sfaturi/informatii?

cum se procedeaza sa fie legal, unde se depun actele?
in ce cod caen se incadreaza aceasta activitate?
trebuie sa cumpar casa de marcat ?
george-neagu, moderator
Buna seara,
Trebuie sa optati pentru o forma de exercitare a activitatii comerciale.

Utilizati acest cod Caen , anume 7420.

Activitati fotografice 7420
7420 Activitati fotografice

Aceasta clasa include: -productii fotografice comerciale si pentru consumatori: -fotografii portret pentru carti de identitate, pasapoarte, scoli, nunti etc. -fotografii pentru scopuri comerciale, edituri, moda, agentii imobiliare sau turism -fotografii aeriene - inregistrarea pe banda a evenimentelor: nunti, conferinte etc. -prelucrarea filmelor: -developare, imprimare si marire de pe negativele sau filmele clientului -laboratoare de developare a filmelor si de printare a pozelor -ateliere fotografice cu executia fotografiilor intr-o ora (care nu fac parte din magazinele cu aparate fotografice) -montarea diapozitivelor -copierea, restaurarea sau retusarea fotografiilor -activitati ale fotoreporterilor Aceasta clasa include de asemenea: -transmiterea documentelor pe microfilme

Aceasta clasa exclude: -procesarea imaginilor de film asociate cu industria de film si de televiziune, vezi 5911 -activitati cartografice, vezi 7112 -operarea cabinelor fotografice cu autoservire pe baza de monezi, vezi 9609.

Aveti in vedere faptul ca, prin prisma activitatii prestate (filmarea efectiva a persoanelor), prelucrati date personale, pe scara larga, deci trebuie realizata implementarea GDPR.