Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate inlocuire tablou electric din gospodarie fara ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

inlocuire tablou electric din gospodarie fara interventia Electrica

am un tablou electric de distributie antic de 50 de ani si as dori sa-l inlocuiesc dar este o problema ,deoarece contorul este de tip nou si este inclus in locul celui vechi intre sigurantele cereamice nu pot sa realizez lucrarea fiind si sigilat. deci cum ar trebui sa procedez,daca ii chem pe tipii de la electrica banuiesc ca nu vin, sau mai mult ma costa o avere pt inlocuire cu toate ca eu am panoul de distributie realizat stas cu disjunctoare siemens. Deci cum ma sfatuiti sa procedez.
Apelati la o firma specializata sau un electrician autorizat.
Daca este sigilat trebuie sa apelati la furnizor.
Din cite stiu se scot acum toti contorii in afara locuintei. Cel mai bine intrebati la furnizorul de energie, va vor informa cind va avea loc lucrarea.
Sigiliul este pus de firma care distribuie energia electrica, indiferent de locul de amplasare al tabloului electric.
Interventia poate fi facuta doar de catre firma distribuitoare de energie electrica daca doriti sa nu aveti probleme, ulterior, chiar daca se va resigila contoarul de catre electricianul unei alte firme, specializate, care va accepta sa faca interventia.