Forum Discuţii juridice Executare silită Executare credit de nevoi personale fara ipoteca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare credit de nevoi personale fara ipoteca

Buna ziua.

Am un coleg la serviciu care are un credit de nevoi personale fara ipoteca, luat acum un an, de catre sotia lui de la un IFN.
El nu este coplatitor la acest credit.
Au insa, impreuna, un credit ipotecar la o alta banca.
As dori, sa aflu, pentru el, daca in cazul stoparii platii acestui credit, in urma executarii silite, ar putea pierde apartamentul, avand in vedere ca ipoteca de rang I se cesioneaza in favoarea altei banci?
Multumesc, in numele lui.
Ar trebui să citiți și dvs mesajul, sa vedeți ce se înțelege din el. Colegul are credit,
dar nu are, iar când ziceți " acestui " credit după ce povestiți de creditul ipotecar, se înțelege ca la el va referiti, deși va referiti la celalalt.
În fine, răspunsul e ca da..poate rămâne fără casa facă datoria depășește 10 mii de lei. Executarea se poate face și asupra casei chiar dacă exista ipoteca în favoarea altei banci. Se va îndestula intai, banca cu ipoteca.
Posibil este, dar nu e musai ca se va întâmpla asa.
Iar dacă femeia s-a împrumutat pt nevoile căsătoriei, datoria e comuna, fiind luata în timpul căsătoriei ( daca o fi asa).
gi-jane2, moderator
Da, aveti dreptate...m-am exprimat gresit..
Am vrut sa spun ca sotia lui are creditul...ma refeream cand l-am mentionat pe el, ca are o problema de familie, avand impreuna cu sotia acel credit ipotecar..
Ati spus acolo ca, se va indestula intai banca cu ipoteca, cand se va intampla acest lucru, cand instanta va decide sa se execute imobilul?
Cealalta banca nu va avea nimic de spus?
Multumesc.
Banca cealalta nu are ce sa zica si de ce, ca ea isi ia banii prima.
Instanta nu decide nimic, ea doar incuviinteaza executarea la cererea creditorului/ executorului.
Verifica doar sa existe un titlu executoriu, sa fie vb de o creanta certa, scadenta..
Sigur ca si ei la randul lor pot sa depuna contestatie la executare daca se intampla sa primeasca somatie imobiliara.
gi-jane2, moderator
Ok, va multumesc.