Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere masina fara acte
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere masina fara acte

Buna ziua,
Am avut o masina dacia 1300 anul fabricatiei 1976. Am vandut-o in anul 2002 . Am dat toate actele masinii proprietarului la care am vandut-o. Eu nu am putut radia masina in 2002 deoarece cei de la politie au zis ca mai lipseste un act din dosar deoarece masina a fost recarosata in 1988. Actele masinii au ramas tot pe numele meu eu platind impozitul pe masina din 2002 pana in prezent. Actele le-am dat toate celui la care am vandut masina. Eu mai am doar o copie de pe cartea de identitate a vehiculului. Masina a fost dusa la fier vechi de catre cel caruia i-am vandut-o de vreo cativa ani si nu mai are nici un act de la masina.(asa mi-a spus la telefon).
As avea o intrebare: Cum pot radia masina la politie si sa o sterg de la taxe si impozite daca nu am nici un act in afara de copia cartii de identitate a vehiculului.
Multumesc anticipat.
Si eu sunt in aceași situatie ,cand ai un raspuns te rog anunți și pe mine. Mersi.
Dacă este adevărată afirmația cumpărătorului potrivit căreia mașina a fost predată la un centru de dezmembrare și colectare fier vechi atunci mașina este radiată din circulație.
Mergeți la poliție si interesați-vă(prezentați si copia cărții de identitate a mașinii).

Daca cel caruia i-a fost vanduta masina nu mai este in tara , iar cui i-a vadut-o nu este de gasit, iar soarta masinii se presupune ca a fost faramata la fier vechi , cum pot radia masina, ne avand nici un act ?