Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim perioada determinata

buna ziua. daca am un cim pe perioada determinata de o luna intre 01.08.2009 si 01.09.2009, care ziua in care expira contractul? eu am considerat-o ca fiind 01.09 (cineva mi-a spus ca ar putea fi 02.09).
In mod normal CIM incheiat pentru o luna trebuia sa fie in perioada 01/08/09 - 31/08/09; cum e facut in cazul tau e o luna si o zi. Deci, 01/09/09 este ultima zi de munca si incepand cu 02/09/09 inceteaza CIM.
pe 02.09 CIM nu mai produce efecte, ultima zi contractuala fiind 1.09
da, dar in contract scrie exact asa: prezentul contract se încheie pe perioadă determinată de o luna, de la data de 01.08.2009 până la 01.09.2009.
ce se intampla daca in decizie scrie ca inceteaza cu 01.09 si nu cu 02.09?
1. In CIM se scrie prima si ultima zi de munca.
2. Deci CIM inceteaza cu 02.09.2009, indiferent ca, putin mai inainte, scrie "o luna".
3. Personal nu vad rostul expresiei "determinata de..." din CIM. Daca vreau sa-l angajez pe cineva pentru 72 de zile trebuie sa scriu asta? Scriu "de la data de... la data de..." si se intelege.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
~ Conținut șters la cerere ~