avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare credit nevoi personale
Discuție deschisă în Executare silită

Executare credit nevoi personale

Am o executare silita pe un credit de nevoi personale si vreau sa imi cumpar o masina. Poate executorul sa imi ia masina daca o cumpar sau imi continua cu propirea pe salariu?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:53, 28 Martie 2017
Poate sechestra si masina daca datoria este mare.
Masina e la mana a doua nu e noua si e din anul 2000
Nu are importanta vechimea autoturismului. Executorul are datoria sa recupereze creanta prin orice mijloace legale: poprire salariala, sechestru de bunuri mobile si imobile, etc..
Dacă masina e veche ar putea sa nu ii intereseze dar au dreptul de a executa.
Si daca nu cumpar masina pe numele meu, ci pe al mamei mele, pot veni cu executarea?
Contractul de creditare e doar pe numele meu si nu am girat cu nimic creditul.
De asemenea, vreau sa va multumesc pentru raspunsuri

Alte discuții în legătură

Primire executare silita elena1986 elena1986 As avea nevoie de un raspuns cat mai rapid! am facut un credit pentru cineva acum ceva timp (aproximativ 2 ani), si de curand am primit acasa scrisoare ca sunt ... (vezi toată discuția)
Credit Adrrryana Adrrryana Buna.daca am un credit de nevoi personale pe care nu l-am achitatși vreau sa îmi cumpăr o casă pot fi executat silit și mi se poate lua casa?mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Credite neachitate belecuta09 belecuta09 Buna ziua, Am o mare rugaminte : am 3 credite (1 nevoi personale, 2 carduri ) care au fost declarate scadente din cauza faptului ca nu am mai putut plati ... (vezi toată discuția)